שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף אוקטובר 2011

גן הוָרְדִים

בטקס מדעני העתיד אפשר היה לפנטז לרגע שמערכת החינוך לא קורסת

ארי ליבסקר 10:0906.10.11

כניסה לטקס ההשקה של תוכנית מדעני העתיד במשכן הנשיא בירושלים אני פוגש את סמי סגול, יו"ר יצרנית רהיטי הפלסטיק כתר, שהגיע לפני כולם. כהרגלו הוא היה לבבי וחייכן, וכששאלתי אותו איך הוא קשור לפרויקט ענה: "נו, איך אני יכול להיות קשור לפרויקט? מדען אני לא, ולא מתמטיקאי, אני תורם לו כסף כמובן".

 

ברחבה לפני בית הנשיא כבר הוצבו הדוכנים, ותיכוניסטים מחוננים – הדור הבא של היזמים והממציאים ושל האנשים שיעבדו אצלם – הציגו את פרי עמלם. סגול התמקד בפרויקט שמראה איך עיגול שעשוי מעל־מוליך כלשהו וששפכו עליו חנקן נוזלי מרחף מעל חישוק. הוא שאל אם זו רכבת עתידנית, ומחונני־העל התחילו לתת לו הסבר מדויק כשמאחד האגפים התנפל עליו דן וילנסקי, לשעבר יו"ר אפלייד מטריאלס ישראל וכיום חבר הוועדה הלאומית לננו טכנולוגיה, וביקש לגזול אותו לכמה דקות כדי לעניין אותו בהשקת מיזם. ככה זה כשאתה עשיר, לא מפסיקים לגזול אותך לכמה דקות כדי לעניין אותך בכל מיני דברים. אני הספקתי לשאול את סגול מה הוא חושב על כל העניין הזה עם ועדת הריכוזיות, והוא אמר: "זה בכלל לא קשור לעסקים שלי. רובם בחו"ל. מה שבאמת מדאיג אותי זה המשבר העולמי, ובייחוד זה באירופה, שם נמצאים רוב עסקיי. אנחנו עומדים לקראת תקופה קשה מזו שהיתה ב־2008, אז האמריקאים נפלו והיום אלה האירופים. אותי זה מאוד מדאיג".

 

אלי אלאלוף וגיל שויד אלי אלאלוף וגיל שויד צילום: מיקי אלון

 

את יוסי ורדי תפסתי מנשק בעוצמה רבה את הלחי של אלי אלאלוף, מנכ"ל קרן רש"י שמבצעת פרויקטים של חינוך בפריפריה. אלאלוף אמר לורדי שזאת היתה הנשיקה החזקה ביותר שקיבל אי פעם, וורדי אמר שהוא ידוע בעוצמת נשיקותיו וסיפר לו על מנכ"ל ידוע של חברת פרסום עולמית שעד היום מסתובב עם צלקת. שאלתי את אלאלוף אם הוא לא חושב שקרן רש"י אחראית במידה רבה להפרטת החינוך, והוא אמר: "צריך להפריט כמה שיותר, תסתכל על הרמה הירודה של בתי הספר שמנוהלים על ידי המדינה והרשויות המקומיות. אני טוען שנכון להפריט את כל בתי הספר התיכוניים".

 

אמרתי לו שלדעתי הוא טועה, ושבמאהל המחאה היה גם האוהל של המורים הפרילנסרים, שרובם מועסקים בקרן רש"י ללא תנאים סוציאליים מינימליים, מפוטרים בכל חופש גדול ושמשכרם מנכים את ימי החגים. אלאלוף ענה: "זכותי לעשות את זה, זה חוקי". הספקתי לומר לו שלא כל מה שחוקי הוא מוסרי, כשורדי נזעק כדי להרגיע את הרוחות והזמין אותי לבקר בכפר הנוער שאלאלוף הקים בדרום, כדי להבין את התרומה שלו לקהילה.

 

דב לאוטמן וחמי פרס דב לאוטמן וחמי פרס צילום: מיקי אלון

 

אחר כך הגיע נער מגה־מחונן ושאל בהערצה את יוסי ורדי אם הוא יוסי ורדי. ורדי ענה שכן, זה הוא ממיראביליס. המחונן ענה שהוא לא מאמין שהוא פוגש אותו. איכשהו, יש לי תחושה שהילד הזה יהיה מיליונר, אם בגיל כזה הוא מעריץ את יוסי ורדי. גיל שויד מצ'קפוינט, אחד ממייסדי תוכנית מדעני העתיד שגם הגיע לאירוע, היה פעם אחד מהילדים האלה, ובגיל 12 כבר למד תכנות. שאלתי אותו אם המחאה ניפצה את אשליית החיים הטובים בהייטק, כשהתברר שגם עובדי הייטק לא גומרים את החודש. שויד לא הסכים איתי, ואמר שבהייטק עדיין משלמים את הסכומים הגבוהים ביותר במשק. "יכול להיות שהיו אנשי הייטק בכיכר, אבל מסיבות אחרות. זה לא קשור לשכר שלהם". שאלתי אותו אם הוא הזדהה עם המחאה החברתית, והוא אמר שהוא לא רוצה לדבר על פוליטיקה.

 

פרס, סער והעתיד פרס, סער והעתיד צילום: מיקי אלון

 

הטקס היה מאוד מרשים. ההפוגה הקומית היתה הלהקה של מחונני־העל, שמלבד מיליון ואחד הדברים שהם עושים הם גם יודעים לנגן, אבל ברגע האמת הם זייפו באופן שהעביר פרצי צחוק בקהל. הנאום של שר החינוך גדעון סער היה אנמי, ושמעון פרס השמיע את המנטרות הקבועות על המוח היהודי, ההייטק וכל השאר. רק דבר אחד קטן הוא שכח להזכיר, את הרוב המוחץ של ילדי ישראל, שלא מחובקים פרטנית על ידי האליטה ונתונים להזנחת המדינה ולחסדיהן של עמותות צדקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x