$
בארץ

מונתה הוועדה הבין משרדית שתגדיר את צרכי משק הגז בישראל

בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח. בין יתר מטרות הוועדה, לבצע ניתוחי היצע-ביקוש של השוק המקומי

ליאור גוטמן 15:3904.10.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התשתיות עוזי לנדאו חתמו היום (ב') על כתב מינוי להקמת ועדה שתבחן ותגדיר את מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי בישראל.

 

בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, אליו יצורפו ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל; הממונה

על התקציבים במשרד האוצר גל הרשקוביץ; הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דוד גילה; מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אלונה שפר; המשנה למנכ"ל לעניינים מולטילטראלים ואסטרטגיים במשרד החוץ, פיני אביבי; המשנה לראש המטה לבטחון לאומי, אבריאל בר יוסף והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט.

 

מטרות הוועדה, כפי שהן פורסמו בכתב המינוי, כוללות בחינת גיבוש מדיניות ממשלתית במשק הגז הטבעי במדינות בעלות סממנים דומים לאלו של ישראל, כלומר מדינות שהן "אי אנרגטי" שאינן יכולות להתחבר למאגרי אנרגיה או חשמל של מדינות שכנות, זאת "תוך לקיחה בחשבון של המאפיינים הגיאופוליטיים הייחודיים למדינת ישראל", לשון כתב המינוי.

 

בנוסף, הוועדה תתבקש לבצע ניתוחי היצע-ביקוש של השוק המקומי, זאת במטרה להבין את צרכי המשק לשנים ולעשרות השנים הקרובות. הוועדה תתייחס לגילויים הנוכחיים (ים תטיס, תמר) ולאלו שהתגלו בפוטנציאל עתידי להפקת גז (שרה, מירה, לוויתן). יצוין כי בשנת 2010 צרך המשק הישראלי 5.3 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי.

 

תוכנית אב לאומית לפיתוח משק הגז

 

אחת מהעבודות החשובות של הוועדה יהיו להציע מדיניות ממשלתית לפיתוח משק הגז הטבעי בישראל, זאת תוך בחינת "המדיניות הרצויה לשמירת עתודות לאספקת התצרוכת המקומית ולייצוא גז טבעי". במילים אחרות, הוועדה תגדיר במדויק כמה גז יהיה מיתן לייצוא לחו"ל וכמה יאלצו היזמים המקומיים להשאיר קרוב לארץ הקודש. הסיבה לבחינה היא רצון משרד התשתיות להטמיע את השימוש בגז לא רק בייצור חשמל אלא גם בתעשייה, תחבורה כבדה ואולי אף בבתים פרטיים (חימום). הוועדה תגיש המלצותיה עד סוף פברואר 2012.

 

הקמת הוועדה היא צעד רגולטורי נוסף על משק הגז, שיצטרף לוועדת המחירים לפיקוח על מחיר הגז הטבעי ובדיקת רשות ההגבלים העסקיים בנושא קיומם של מונופולים בתחום והדרכים לטפל בהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x