$
בארץ

קיץ יקר: היעדר הגז המצרי עלה למשק הישראלי 10 מיליון שקל ליום

צריכת הסולר לייצור חשמל עלתה מינואר עד אוגוסט 2011 בכ-103%; ביולי-אוגוסט רכשה חברת החשמל סולר עודף בכ-600 מיליון שקל

ליאור גוטמן 15:1302.10.11

בשמונת החודשים הראשונים של 2011 עלתה צריכת הסולר לייצור חשמל בישראל בכ-103% - כך עולה מנתוני משרד התשתיות. הסיבה לזינוק החד הוא היעדרו של הגז המצרי, שאספקתו נעצרה לחלוטין מאז אמצע יולי האחרון, בנוסף לשתי הפסקות שהתקיימו בין פברואר למרץ ובין סוף אפריל לתחילת יוני, 

בעקבות סדרת פיגועי חבלה שהשביתו את מערכת הולכת הגז הטבעי בצפון סיני.

 

עד פברואר 2011 סיפקה מצרים כ-40% מהביקוש לגז בישראל, כאשר הלקוח העיקרי הייתה חברת החשמל שהשתמשה בגז כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה. העדרו של הגז מחייב שימוש בסולר, שלפי משרד התשתיות עלות ייצור החשמל בו גבוהה פי 10 מעלות ייצור החשמל בגז טבעי. בחודשים יולי-אוגוסט 2011, בהם נרשמת בד"כ צריכה גבוהה מהממוצע, רכשה חברת החשמל סולר עודף בהיקף של 142 אלף טון ובעלות של כ-600 מיליון שקל, כך שהעלות היומית למשק הישראלי שנגזרת מכל יום בו הגז המצרי לא זרם בצנרת ההולכה נאמדת בכעשרה מיליון שקל.

 

יצוין שרשות החשמל התייחסה לנושא ולאחרונה העלתה את תעריף החשמל בכ-10%, זאת כדי לממן את רכישת הסולר העודף שנכפה על חברת החשמל.

 

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, אמר בתגובה לנתונים כי הם "מחדדים את הצורך של ישראל להבטיח את עצמאותה האנרגטית. זוהי מטרה מרכזית אותה הצבנו לעצמנו. מדינת ישראל היא אי אנרגטי, ועליה לסמוך בראש ובראשונה על עצמה. אני שב וקורא לכל הגורמים במשק לתת כתף ולסייע במאמצינו בתחומים השונים על מנת להשיג את היעד. הקמת המצוף הימי לקליטת גז נוזלי, זירוז הקמת מערכת הולכת הגז מהים ליבשה וקידום נמרץ של ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות הם שיאפשרו את הביטחון האנרגטי הדרוש לפיתוח המשק הישראלי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x