$
בארץ

חזית נגד טרכטנברג: ש"ס וישראל ביתנו דורשות דיון מחודש בדו"ח

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", רה"מ נתניהו החליט לדחות את ההצבעה מחר על הדו"ח בשל לחצים שהפעילו הסיעות השונות

תומר אביטל וליאור בן דוד 20:5702.10.11

ישראל ביתנו ניצחה: במשרד ראש הממשלה החליטו לא לקיים הצבעה מחר בממשלה על מסקנות ועדת טרכטנברג. במקום זאת יציג יו"ר הוועדה, מנואל טרכטנברג,  את המסקנות בפני השרים ולאחר מכן תקיים הממשלה רק דיון ראשוני בנושא ללא הצבעה. ההסתייגויות שיעלו השרים יידונו לאחר ישיבת הממשלה

במסגרת ישיבה מיוחדת של הקבינט החברתי כלכלי. לאחר הדיון יחזרו המסקנות המעובדות לאישור הממשלה.

 

קודם לכן שיגר שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, מכתב אל מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ודרש לדחות את הדיון בנושא. לדברי מיסז'ניקוב, כל חמשת שרי סיעתו - ישראל ביתנו - מתנגדים נחרצות לדיון. "לא יעלה על הדעת מבחינה מקצועית ומעשית לדון ולאמץ המלצות של דו"ח חשוב מאין כמוהו לחברה ולכלכלה של ישראל באפס זמן של הכנה", נכתב בפנייה.

 

מיסז'ניקוב אף רשם להאוזר כי "גם אתה חושב שיידרש קצת יותר זמן מיום וחצי של לימוד הדו"ח על מנת להכריע על מדיניות כלכלית וחברתית עתידית שתשפיע על גורלם של כל כל הרבה משפחות".

 

גם בש"ס פועלים לסיכול המהלך. השר אלי ישי אמר הערב כי " דו"ח טרכטנברג - גם על פי הודאת חלק מחבריו - הוא דו"ח חלקי. אין בו התייחסות לשכבות החלשות, אותם אלה שלא מסוגלים להתחיל את החודש, ואף אין התייחסות לדיור הציבורי. אם יהיה מי שיתעקש להביאו מחר להצבעה, לא יוכלו שרי ש"ס לתמוך בזה"

 

גם הסטודנטים תמכו בדחיית ההצבעה. אמש פנה יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, לשרי הממשלה בבקשה שלא לאשר את דו"ח טרכטנברג במלואו. שמולי אמר לנציגי הסיעות כי אמנם עמדתם התקבלה בתחום החינוך וכי יש בדו"ח גם אלמנטים חיוביים, אולם חסרות המלצות מהותיות שיוכלו להתמודד עם בעיית אי-השוויון, יוקר המחיה ומצב הדיור בצורה טובה יותר. לדברי שמולי לא נכון להעלות את הדו"ח להצבעה כמקשה אחת, ולאור הביקורת הרבה הוא מצפה שהממשלה תקצה זמן נוסף למיצוי הדיון הציבורי עליו.

 

כזכור, הדו"ח פורסם ביום שני שעבר בשעות הערב, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להאיץ את הליך אימוצו ולדלג על שלב הקבינט החברתי כלכלי. ישראל ביתנו פרסמה לפני כמה שבועות תוכנית כלכלית-חברתית משלה.

 

במשרד רה"מ הוכנו הצעות מפורטות ליישום הדו"ח

 

לפי התוכנית שהוכנה במשרד ראש הממשלה, לאחר אימוץ הדו"ח על ידי הממשלה יגבשו במשרד רה"מ ובמשרד האוצר הצעות מפורטות ליישום הדו"ח. הצעות אלו יוגשו בשני מסלולים: הצעות מחליטים עליהם יידרשו השרים שוב להצביע במליאה, ומייד לאחר ההצבעה בממשלה ייכנסו לתוקף, ותיקוני חקיקה שיעברו לכנסת. במשרד רה"מ מחכים לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה כדי להחליט על המתכונת הסופית.

 

כזכור, שתי החלטות דרמטיות שהובאו לישיבת הממשלה השנה – ריסון שכר הבכירים וקיצוץ במחיר המטרה של החלב – הביאו לכך שנתניהו הודיע בתום ישיבה מורטת עצבים כי ההצבעה על מסקנות נדחה "לצורך למידה מעמיקה". זאת לאחר שהשותפים הקואליציוניים של הליכוד האמינו כי יש צורך בשינויים מעמיקים. הצעות אלו לא אושרו עד היום. בלשכת ראש הממשלה מקווים כי לאחר שייתנו לשרים לשחרר קיטור במליאת הממשלה ובקבינט - יסולקו המוקשים העומדים בפני אישור הדוח.

 

גם בכנסת סוערות כבר הרוחות. יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר ועדת הכספים כרמל שאמה-הכהן כבר הביעו מספר הסתייגויות מסעיפי הדו"ח. עם זאת הדבר לא הפריע להם להתקוטט על הבכורה שבאירוח טרכטנברג וחברי הצוות בכנסת. אלו שריינו הופעה בפני ועדת הכספים מחר (ב') בשעה 10. אולם היום הסתבר כי ועדת הכלכלה "גנבו" חברי את טרכטנברג וזימנו אותו לשעה אחת לפני כן - 9 בבוקר. בדיונים אלו כבר צפויים חברי הכנסת להביע את עמדותיהם ולדרוש את הקצנת הדו"ח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x