$
בארץ

זהבית כהן פורשת מתנובה ופסגות; שלמה רודב יחליפה כיו"ר דירקטוריון תנובה

כהן ששימשה כיו"ר תשלובת המזון וכיו"ר בית ההשקעות הודיעה על התפטרותה לחברי דירקטוריון פסגות. כהן תמשיך לכהן כמנכ"לית אייפקס ישראל

גולן חזני ונעמה סיקולר 08:3102.10.11

דרמה בקבוצת אייפקס. ל"כלכליסט" נודע כי זהבית כהן, מנכ"ל אייפקס ישראל התפטרה הבוקר (א') משני תפקידיה בתנובה ופסגות. כהן שימשה כיו"ר תשלובת המזון וכיו"ר בית ההשקעות. כהן תמשיך לכהן כמנכ"לית אייפקס ישראל. שלמה רודב יחליפה כיו"ר דירקטוריון תנובה.

 

כהן הודיעה לפני

דקות ספורות על התפטרותה, לחברי דירקטוריון פסגות, תוך שהיא מציינת בפניהם כי התפטרה גם מתפקידה בתנובה. כהן נכנעת בכך ללחץ הציבורי העצום שהופעל עליה מצד הצרכנים, וגורמים נוספים. לא ברור מה היה המשקל של אייפקס העולמית בהחלטה, אולם יש לזכור כי בשבוע שעבר פרסמה הקרן הודעת תמיכה וגיבוי בכהן. בתוך כך, באייפקס העולמית לא מקובל שהשותפים מכהנים בתפקידים ביצועיים בחברות הפורטפוליו של הקרן. כהן בניגוד לכך כיהנה כיו"ר פעיל גם בתנובה וגם בפסגות.

 

ההודעה התקבלה בתדהמה, הן בתנובה והן בפסגות. משמעות ההתפטרות היא כי המעורבות של כהן בניהול שתי האחזקות של אייפקס בישראל תהיה מינימלית לאחר שעד היום היתה כהן הגורם הדומיננטי בשניהם.

 

כמו כן, דירקטוריון פסגות הודיע על מינויו של רון גורטלר ליו"ר זמני של בית ההשקעות. הודעה על מינויו של יו"ר קבוע לפסגות תימסר בשבועות הקרובים.

 

תנובה היא תשלובת המזון הגדולה בישראל ומחזור המכירות שלה עומד על כ-7.5 מיליארד שקל בשנה. אייפקס רכשה את השליטה בתנובה ב-2009, אולם לאחרונה נקלעה לעין הסערה, כשעמדה במרכזה של המחאה החברתית והיתה מטרה מרכזית כמי שסומנה כי העלתה מחירים של גבינות ומוצרי חלב באופן לא פרופורציוני ומופקע. בשבועות האחרונים אף הוחל בחרם על מוצרי תנובה, שהביא לירידה במכירות שלה, ואילץ את התשלובת להכריז על מבצעי מכירות בהם הופחתו מחירי המוצרים הבסיסיים בצורה דרמטית.

 

בשבוע שעבר היתה התפתחות משמעותית נוספת כשכהן ומנכ"ל תנובה אריק שור זומנו לחקירה ברשות ההגבלים העסקיים של קרוב לעשר שעות על כך שלא סיפקו מסמכים לרשות כפי שנדרשו.

 

פסגות נרכשה לפני כשנתיים לפי שווי של כ-3.1 מיליארד שקל, אולם עד כה מדובר בהשקעה מאכזבת, בניגוד לתנובה ממנה נמשכו דיבידנדים של יותר ממיליארד שקל. בית ההשקעות סובל מפדיונות בקופות הגמל והקרנות.

 

בשבוע שעבר הודיעה תנובה כי היא נערכת נערכת לפרסום דוחותיה הכספיים. כך עולה מתגובת החברה להמלצות ועדת טרכטנברג, שכללו בין השאר המלצה לחייב מונופולים בפרסום תוצאות כספיות, בדומה לחברות הנסחרות בבורסה.

 

 לכתבה באנגלית לחץ כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x