$
משפט

בלי ייעוץ: ייצוגית בגובה 192 מיליון ש' הוגשה נגד מגדל

לטענת התובע, החברה מצרפת לקוחות חדשים לקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלה מבלי להעניק להם שירות ייעוץ פנסיוני כמחוייב בחוק

מארק שון 14:0322.09.11

תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית הוגשה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נגד חברת מגדל בטענה שהיא מצרפת לקוחות חדשים לקרנות הפנסיה וקופות הגמל שלה מבלי להעניק להם שירות של ייעוץ פנסיוני, כמחוייב בחוק.

 

"התביעה עוסקת באחת ממטרותיה הלאומיות-חברתיות וכלכליות החשובות
של ישראל - עידוד חסכון פנסיוני. נוכח פערי מעמדות מעמיקים והולכים, מעגל העוני המתרחב ומצוקה חברתית, יש חשיבות גבוהה ליכולת הפרט לתכנן את עתידו הכלכלי", נכתב בתביעה.

 

התובע, חיים איציקובסקי, הוא שכיר בחברה להגנת הטבע החל משנת 2006 וצורף לקרן הפנסיה מגדל מקפת אישית. התובע טוען באמצעות עורך הדין רם גורודיסקי, כי הקרן לא נתנה לו כל ייעוץ פנסיוני כפי שהיתה מחוייבת על פי החוק, והיתה צריכה להימנע מצירופו לקרן כל עוד לא קדם לכך הליך של ייעוץ שיש עליו המלצה בכתב.

 

התובע נסמך בין היתר על חוק ייעוץ פנסיוני וחוזר שהוציא הממונה על שוק ההון במשרד האוצר בעבר לגופים המוסדיים. במסגרת החוזר הבהיר הממונה כי גוף מוסדי לא יצרף לקוח למוצר פנסיוני לפני שקיבל לידיו העתק של מסמכים רלוונטיים חתומים על ידו. "התובע לא קיבל כל המלצה מקצועית ואחראית בהתאם להוראות חוק הייעוץ, ולכן אסור היה לקרן לצרפו", נכתב בתביעה.

 

מהתביעה עולה כי התובע צורף לקרן ביוני 2009, ללא ידיעתו. "התובע אינו יודע כיצד צורף לקרן וכיצד הגיעו פרטיו אל החברה המנהלת", נכתב בתביעה, "ככל הנראה במהלך יוני 2009 העבירה החברה להגנת הטבע את רשימת עובדיה, עבורם עליה להפריש פנסיה".

 

החישוב של ההחזר שהתובע דורש לכל חברי הקבוצה נגזר משווי שירות הייעוץ שנמנע מהם, כ-135 שקל לכל אחד. לצורך הערכת גודל הקבוצה התובע מתבסס על נתוני מגדל בדו"חות הכספיים, מהם עולה כי מספר המבוטחים שהצטרפו אל קרנות הפנסיה וקופות הגמל בין השנים 2008-2010 בממוצע הוא 88,445.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x