שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בדרך לשביתה: ארגון המורים הכריז סכסוך עבודה

אחרי החגים התלמידים יישארו בבתים? במכתב שנשלח למשרדי החינוך והאוצר נטען כי חלק מההסכמות במסגרת "עוז לתמורה" לא מומשו. "לא נהסס להשבית את בתי הספר", אמרו המורים

ארגון המורים בהנהגתו של רן ארז הכריז הבוקר (ד') על סכסוך עבודה ארצי במערכת החינוך העל יסודית, בטענה לפגיעה בזכויות המורים בתיכונים. בעקבות זאת, אחרי החגים הם יוכלו להתחיל בשביתה.

 

רק בחודש שעבר נחתמה רפורמת עוז לתמורה בטקס חגיגי בנוכחות ראש הממשלה. שר החינוך

ושר האוצר התחבקו עם ראש ארגון המורים רן ארז והכריזו שמערכת החינוך בישראל יוצאת לדרך חדשה - מלאת עוז ותמורה.

 

הרפורמה לא הושקה כדרך אגב, אלא לאחר עשור של ניסויים, לימוד והפקת לקחים, ואחרי חודשים ארוכים ומתישים של משא ומתן בו לובן כל פרט ויושבה כל מחלוקת עד להגעת הצדדים להסכמה. והנה, זמן קצר לאחר השקתה, נדמה שהרפורמה הגדולה בסיכון. זאת כיוון שארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה ארצי בכל מערכת החינוך העל יסודית בישראל. משמעות הדבר היא כי בעוד שבועיים יוכלו 51,000 מורי ארגון המורים להתחיל בעיצומים. מקור הסכסוך הוא בטענת ארגון המורים לשורה של הפרות של הסכם עוז לתמורה שנחתם רק באוגוסט האחרון.

 

הפרות אלו מתרכזות במורים המועסקים בבעלויות - שורה של בתי ספר על-יסודיים המנוהלים על-ידי עמותות ולא על-ידי הרשות המקומית. לטענת הארגון, מורים אלו סובלים מפגיעה בשכרם לעומת שאר המורים העל-יסודיים הכוללת: אי קבלת מענק חד פעמי של 2000 שקל, תוספת שכר של 2.25% שהונהגה בכלל המגזר הציבורי, תוספת שכר בסך 2.1% על שחיקה בין השנים 2008-2011, תוספת מעונות לאמהות עובדות, ביגוד למורי חינוך גופני והפרשות לקרנות הפנסיה הצוברות.

 

ארגון המורים פנה במכתב לשלמה יצחקי, הממונה על יחסי עבודה במשרד התמ"ת בבקשה שיתערב לפני הוצאת הסכסוך לפועל, בעוד כשבועיים, אז יוכלו להתחיל בעיצומים. במכתב נרשם כי מדובר ב"אפליה לרעה של עובדי הוראה המועסקים בבעלויות והמקדישים מזמנם בין היתר, בהוראה של תלמידים בחטיבות הביניים, אל מול כלל עובדי ההוראה האחרים".

 

מארגון המורים נמסר כי בכוונתם לפתור את הסכסוך עוד בימים הקרובים.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "לא ברור כיצד ארגון המורים יכול להכריז על סכסוך עבודה שכן הוא חתום על הסכם המחייב אותו לשקט תעשייתי. לכל היותר ככל שיש לו השגה על פרשנות ההסכם עליו לפעול באמצעים המשפטיים המקובלים. בהסכם "עוז לתמורה" כתוב במפורש כי הוא חל רק על שלב החינוך של החטיבה העליונה. על כן, הזכויות המגיעות למורים מתוקף ההסכם ישולמו למורים בחטיבות העליונות. לטענותיהם של ארגון המורים, כי הזכויות בהסכם צריכות לחול גם על מורים המועסקים בבעלויות בשלב החינוך של חטיבת הביניים, אין כל ביסוס בהסכם. המענק בסכום של 2,000 ש"ח, הגדלת דמי המעונות, ותוספת השכר בשיעור של 2.25% חלות ממילא על כלל המורים ללא קשר לשלב החינוך בו הם מלמדים".

 

ממשרד החינוך נמסר כי מדובר בתוספת שחיקה ומענק עליהם אחראי משרד האוצר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x