שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פורסם קול קורא להקמת הגל השני של מרכזי המצוינות

לפני כשלושה חודשים נבחרו הזוכים להקמת ארבעת מרכזי המצוינות הראשונים. עשרת המרכזים הבאים יוקמו כהתאגדויות של חוקרים ויכללו כל אחד כעשרה חוקרים

שלב ב' בתוכנית מרכזי המצוינות יצא לדרך. ועדת ההיגוי של התוכנית, המהווה חלק מהיוזמה הלאומית "להשבת מוחות", פרסמה קול קורא להקמת כעשרה מרכזי מצוינות נוספים שעתידים לקום בתשע"ג.

 

בשלב זה נבחרו 18 נושאים, המייצגים קשת רחבה של תחומי מחקר, מתוכם יוקמו עשרת המרכזים.

לראשונה נמצאים בין התחומים מדעי הרוח ואמנויות, מדעי החברה, חינוך, משפטים ומנהל עסקים.

 

הקול הקורא הופץ לקבוצות חוקרים בארץ ובעולם להגשת הצעות להקמת המרכזים בנושאים השונים. עשרת המרכזים הבאים יוקמו כהתאגדויות של חוקרים, ללא תלות בשיוכם המוסדי, ויכללו כל אחד כעשרה חוקרים.

 

יוזמת מרכזי המצוינות (I-CORE: Israeli Centers of Research Excellence) גובשה במסגרת התוכנית הרב-שנתית למערכת ההשכלה הגבוהה, והוצגה לממשלה ע"י שר החינוך ויו"ר מל"ג גדעון סער ויו"ר ות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג בישיבתה במרץ 2010.

 

התוכנית כוללת הקמה מדורגת של עד 30 מרכזי מצוינות במהלך חמש השנים הקרובות, בתחומי המחקר השונים – מדעי הטבע, הרוח והחברה. תקציב הקמת והפעלת מרכזי המצוינות יעמוד על סכום כולל של 1.35 מיליארד שקל (במימון שווה של הועדה לתכנון ותקצוב, שותפים אסטרטגים והמוסדות הזוכים). כל מרכז יאגד קבוצה נבחרת של חוקרים מובילים בתחום – חברי סגל במוסדות שונים (אוניברסיטאות, מכללות, בתי חולים ומכוני מחקר), וכן חוקרים ישראלים מצטיינים שישובו מחו"ל ('השבת המוחות') ויצטרפו לאחד המוסדות ולמרכז המצוינות.

 

במסגרת שלב א' של התוכנית, נבחרו לפני כשלושה חודשים הזוכים להקמת ארבעת מרכזי המצוינות הראשונים.

 

שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער: "מרכזי המצוינות יהיו חוד החנית של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. חיזוק המצוינות במגוון תחומים ממוקדים הוא קריטי ליצירת היתרון היחסי של ישראל למול המדינות המובילות בעולם. לישראל יש את הפוטנציאל והיכולת להוביל בכל התחומים".

 

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג, פרופ' מנואל טרכטנברג: "שלב זה של התכנית מהווה ציון דרך משמעותי בחיזוק ההשכלה הגבוהה בארץ והעצמת המחקר המדעי בה. בחירת הנושאים נעשתה בשיתוף כלל הקהילה האקדמית בישראל, תוך תהליך בו לקחו חלק למעלה מ-1,200 חוקרים ישראלים בארץ ובחו"ל וראשי המוסדות להשכלה גבוהה. המרכזים הבאים יעסקו במגוון רחב של נושאים, לרבות מדעי הרוח והחברה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x