$
הוועידה המרכזית 2011

פרופ' בן-דוד: הזנחנו את החינוך - הערבים והחרדים נמצאים ברמה שהיא מתחת לעולם השלישי

מנכ"ל מכון טאוב בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": הממשלות הפקירו תחומי ליבה ותשתיות לאורך שלושת העשורים האחרונים. 60 שנה אחרי שהקימו את המדינה אנו עדיין סוללים מסלול רכבת לירושלים

תומר אביטל 13:3807.09.11

"הבעיה העיקרית היא שחלק הולך וגדל של החברה הישראלית אינו יכול או אינו מוכן להתמודד בהצלחה במשק מודרני שהינו תחרותי ופתוח. יש תחרות ופריון נמוכים" - כך אמר פרופ' דן בן־דוד, מנכ"ל מכון טאוב, בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט". פרופ' בן-דוד השווה את כלכלת ישראל לכלכלות

מערביות אחרות וטען בין השאר כי הממשלות הפקירו תחומי ליבה ותשתיות לאורך שלושת העשורים האחרונים. לדבריו, "הזנחנו את החינוך. אם ניקח רק את היהודים הלא חרדים - גם אלו נמצאים מתחת לממוצע במקצועות היסוד בהשוואה לעולם. הערבים והחרדים - אלו נמצאים ברמה שהיא מתחת לעולם השלישי. אנו חייבים להתעשת, תחשבו איך ייראה פה בעוד דור".

 

בכל האמור בתשתיות הפיזיות ציין מנכ"ל טאוב כי "איחרנו היום לכנס בגלל הפקקים. אנו בין המדינות הצפופות ביותר בעולם המערבי. אך מבחינת רכבות למשל - 60 שנה אחרי שהקימו את המדינה אנו עדיין סוללים מסלול לירושלים. איפה אנו חיים? איפה העדיפויות שלנו? אנו חייבים לבנות מחדש את תקציב המדינה. ממשלה אחת אחרי השניה מזניחה אותנו והורסת את העתיד". לגבי מקורות למימון שדרוג התשתיות מנה בן-דוד את האפשרות למסות מעלימי מס. לדבריו "קרוב לרבע מהתוצר אצלנו - 200 מיליארד שקל - הוא חלק מכלכלה שחורה, צריך אכיפה, ותקציב חדש שיטפל בדברים הללו".

 

בן דוד ציין כי "היינו כתאומים ל-OECD לפני שלושה עשורים אך אנו הולכים ומתרחקים. שיעורי אי התעסוקה אצל הערבים הכפילו את עצמם בשלושה עשורים, ואצל החרדים הם פי 3".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x