$
המחאה החברתית

הפגנה מול ביתו של חולדאי: "רק אנחנו נקבע את הסוף"

פינוי המאהלים הוביל להפגנה אלימה מול עירייה ו-40 נעצרו. משם המשיכו פעילים, בהם דפני ליף, אל מול ביתו הפרטי של ראש העיר

נרי ברנר, ynet 23:3207.09.11

היום הסוער של מחאת האוהלים בתל-אביב הגיע עד לפתח ביתו הפרטי של ראש העיר. כ-50 בני אדם התקבצו הערב (יום ד') מול בית מגוריו של רון חולדאי, שהבוקר הורה על פינוי מאהלים ברחבי העיר וטען ש"היו שם סמים - הגיע הזמן לשים לזה סוף". "חולדאי תתפטר", "רון-שלטון-עולם תחתון", קראו המפגינים, חלקם ממובילי המאבק שהחל במאהל בשדרות רוטשילד, ביניהם דפני ליף.

 

"אנחנו רוצים להראות לכל נבחר ציבור, לא רק לרון חולדאי, שהמנדט לסיום המהפכה הזאת הוא רק בידינו כי נראה היום שהוא התבלבל כשהוא ניסה לסיים אותה", אמר אחד המפגינים, יונתן לוי. "במידה מסוימת, לחולדאי יש אחריות רבה על חלק מהסבל שיש לתושבים המוחים אצלו בעיר, וההתנהגות שלו היום היא בעצם המשך של אותו קו שהיה לו מהיום הראשון של המהפכה הזאת".

 

לוי טען ש"בהתחלה חולדאי היה נגד המחאה, עד שהוא הבין כמה היא גדולה ושהוא צריך לחבק אותה, אבל עכשיו מתגלה הכל. המדיניות של העירייה דוחקת אל מחוץ לעיר כל בן אדם שהוא לא עשיר אבל אנחנו נשים לזה סוף, אנחנו התעוררנו".

  

בלוינסקי לא מפחדים מהפינוי: "נישן על הרצפה"

 

במאהל אחר בתל-אביב, מאהל לוינסקי, נראו הערב הפעילים נינוחים, למרות הודעת העירייה כי בכוונתה לפנותם עוד הלילה. הם רקדו לצלילי המוסיקה שהתנגנה ממערכת הסטריאו במאהל, וניהלו שיחות. ראשי המאהל מנסים להשיג צווי מניעה לפינוי, אך לפי שעה לא הצליחו בניסיונם זה.

 

רחל, נרקומנית לשעבר שהצליחה להתנקות מהסם וחיה לטענתה מגיל 16 ברחובות, ישבה גם היא הערב במאהל. "אותנו מכאן לא יפנו", אמרה רחל, כיום בשנות ה-50 לחייה, עדיין בלי בית. "גם אם יפנו אותנו, לא ננהג באלימות. אנחנו נישן על הרצפה".

  

מוקדם יותר הפגינו כ-200 בני אדם במשך שעות מול עיריית תל-אביב, ואחרי שניסו לפרוץ לבניין התפתח עימות אלים עם המשטרה. 40 בני אדם נעצרו, ארבעה שוטרים נפצעו קל וטופלו במום, וגם כמה מהמפגינים נזקקו לטיפול.

 

"לי באופן אישי קשה לראות אלימות כזו", אמרה ליף בהפגנה מול העירייה, "אבל יש פה מספר אנשים שנעצרו בצורה אלימה, כך שאי אפשר להגיד שהאלימות היא רק מצד המוחים. אני חושבת שפינוי האוהלים הוא מקומם", אמרה ליף, ששוחחה עם המפגינים הבוגרים יותר. "מעניין מאוד שפחות מארבעה ימים אחרי שאנחנו דורשים דיור לכל אלו שאין להם קורת גג מעל הראש, ודורשים שהכנסת תתכנס ותמצא תקציבים לבעיות האמיתיות שלנו, פתאום באו והתחילו לפנות את המאהלים שלנו".

 

לגבי אופי ההפגנה, אמרה ליף כי "אני דוגלת במאבק לא-אלים וחושבת שמה שקרה כאן דומה לתחילת המאבק שלנו, שהיה מונע מזעם אמיתי ותחושות בטן. אנשים מרגישים שבזים להם. אני לא מבינה איך ראש העיר יוצא נגדם ואומר שהמחאה מיצתה את עצמה. חבל מאוד שראש עיר במדינת ישראל, שבעיר שלו מתרחשת אחת מהמחאות החשובות במדינה, לא תומך בה. לי באופן אישי קשה לראות אלימות כזו, אבל יש פה מספר אנשים שנעצרו בצורה אלימה, כך שאי אפשר להגיד שהאלימות היא רק מצד המוחים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x