בארץ

בחסות ועדת טרכטנברג: עדכון שכרן של מטפלות המשפחתונים ידחה בחודש

משרד התמ"ת הודיע לאיגוד מטפלות המשפחתונים: עד לסיום דיוני ועדת טרכטנברג לא נדון בהגדלת הפנסיה, ולא יעודכן השכר כמדי שנה. המטפלות: המדינה משתמשת בוועדה בכדי לשלול מאיתנו זכויות. שוקלות לא לפתוח את שנת הלימודים

טל ליטמן 12:4228.08.11

נציגי משרד התמ"ת הודיעו ביום חמישי לאיגוד מטפלות משפחתוני התמ"ת המאוגדות בכוח לעובדים כי לפי הנחיית משרד ראש הממשלה, ובהתאם להחלטת שר האוצר ושר התמ"ת לא יזכו המטפלות לעדכון משכורתן בהתאם לעדכון שכר המינימום ומדד המחירים לצרכן, עד לסיום עבודתה של ועדת טרכנטברג בחודש אוקטובר.

שכרה הממוצע של מטפלת הוא 3,900 שקל.

 

"לא מדובר בתוספות שכר", מסבירה עליזה ידעי יו"ר איגוד המטפלות, "אלא בעדכון אוטומטי המופיע מדי שנה במועד זה. לא ברור לי מדוע מתעקשת המדינה להתעלל בנו". בשל הוראת משרד רה"מ לא ידונו בתמ"ת בדרישת המטפלות להעלאת התעריף לצרכי פנסיה.

 

"מדובר בניצול ציני של ועדת טרכטנברג" הסביר תום דרומי המלווה את המשפחתונים מטעם כוח לעובדים. סמכויותיה של הוועדה לא נקבעו, וכבר משתמשים בה בכדי לפגוע בשכרן של עובדות. האם בסמכות טרכטנברג לדון בשכר עובדי החינוך לגיל הרך והסדרי הפנסיה שלהם?"

 

משרד התמ"ת אינו מכיר במטפלות כעובדות המשרד, אך בשל הוצאות כבדות הנכפות על המטפלות מדי חודש ע"י התמ"ת (כ-2,700 שקלים), משתכרות המטפלות קרוב לשכר מינימום. לפני שבוע הודיע משרד האוצר כי יהיה מוכן לאשר לתמ"ת להפריש למטפלות סכום של 5% בלבד ממשכורתן וגם זאת בשלוש פעימות. עבור המטפלות מדובר בהפרשה לפנסיה של 200 שקל בלבד בחודש.

 

משפחתוני התמ"ת משרתים כ-14,000 ילדים בעיקר בערי פריפריה - חלקם ילדי רווחה. "הממשלה טוענת כי אחת הבעיות החמורות במשק היא "בטלנותם" של ערבים וחרדים, אומרת ר' מטפלת מבני ברק ."כולנו נשים עובדות שמאפשרות לאלפי הורים, רבים מהם מהמגזר הערבי והחרדי, לצאת לעבוד, אך לא ייתכן שגם אנחנו נהפוך למשפחות רווחה".

 

ידעי הוסיפה: "נמשיך למצות כל כיוון - כולל הכיוון המשפטי - אך כפי שזה נראה, משרד התמ"ת מפר את חוזה ההעסקה שלנו ודוחק אותנו לשבות. במקביל בודקים בכוח לעובדים פנייה דחופה לוועדת טרכטנברג. "הסיפור שלנו הוא נורת אזהרה לפרופ' טרכטנברג", מסכמת ידעי. "אם לא יתנער מההחלטה הנבזית של התמ"ת הוא יגלה שהוועדה שלו היא עלה תאנה לניצול עובדים".

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה "התעריף אותו רשאים לגבות המשפחתונים נקבע בוועדת התעריפים במשרד האוצר. בוועדת התעריפים, הוחלט להמליץ לשרי האוצר והתמ"ת על העלאת תעריפי המעונות והמשפחתונים בראשית חודש ספטמבר.

 

החלטה זו, נובעת מהצמדה למדד התעריפים, וכפועל יוצא של הסכמי השכר הקיבוציים הרלוונטיים ועדכון שכר המינימום. ואולם, על רקע המחאה הציבורית ומאמצי ההידברות בין הממשלה לבין הציבור, במסגרת דיוני ועדת טרכטנברג החליטו שר התמ"ת ושר האוצר, לדחות את העלייה בתעריפים לחודש אוקטובר וזאת על מנת לאפשר לוועדת טרכטנברג להשלים את הליך ההידברות עם הציבור ולמסור את המלצותיה לממשלה. כפועל יוצא של ההחלטה, בחודש ספטמבר לא ישתנה התעריף ויהיה תואם למחיר אשר נקבע על ידי ועדת התעריפים המשותפת לאוצר ולתמ"ת, לשנה"ל תשע"א. בחודש אוקטובר, צפוי התעריף להתעדכן ולכלול גם את התעדכנות התעריף לגבי חודש ספטמבר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x