שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המחאה החברתית

הפגנות בכל הארץ: 30 אלף הפגינו בחיפה, 15 אלף בעפולה

בבאר שבע הגיעו לעצרת כ-20 אלף מפגינים, בנתניה - 7,000, במודיעין - 5,000. הסופר סמי מיכאל בחיפה: "בפעם הראשונה, יהודים, מוסלמים ונוצרים מצטרפים למאבק אחד. היריב מולכם הוא רקוב וחלש". מרגלית צנעני בבאר שבע: "אני בעד המחאה באמ-אמא שלי, ומי שאומר אחרת - אשכרה משקר". איציק שמולי בעפולה: "על נתניהו לבצע פניית פרסה"

אסף גלעד 23:2113.08.11

אחרי הפגנות הענק בתל אביב - הגיע הערב תורה של הפריפריה. הפגנות מחאה נערכו במקומות רבים, בהם חיפה, עפולה, באר שבע אשקלון , אילת, בית שמש וראש פינה. 

 

לעצרת המחאה בחיפה, שנערכה בשכונת קרית אליעזר, הגיעו יותר מ-30 אלף מפגינים. בעפולה התאספו כ-15 מפגינים ובבאר-שבע - כ-20 אלף. הפגנות נוספות התקיימו בראש פינה (1,500 מפגינים), בית שאן, נצרת, נהריה (כ-1,500 מפגינים), נתניה (כ-7,000), הוד השרון (כ-2,500), רמת השרון (כ-2,000), ראשון-לציון (כ-1,500), פתח תקווה (כ-500), מודיעין (כ-5,000), בית שמש (מאות), אשקלון (500), דימונה (כ-2,000) ואילת (כ-4,000).

 

כ-500 תושבים מקריית אונו, יהוד ואור יהודה הפגינו בצומת סביון, הבעירו צמיגים וחסמו את הכביש. הם התפזרו כעבור יותר משעה לבקשת המשטרה.  

 

 • ההפגנה בבאר שבע, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בבאר שבע, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בחיפה, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בחיפה, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בחיפה, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בחיפה, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בחיפה, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בחיפה, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בחיפה, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בחיפה, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בבאר שבע, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בבאר שבע, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה באשקלון, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה באשקלון, הערב
  |
  צילום: דורון גולן
 • ההפגנה בעפולה, הערב, צילום: דורון גולן
  ההפגנה בעפולה, הערב
  |
  צילום: דורון גולן

 

יו"ר אגודת הסטונדטים של אוניברסיטת בן-גוריון, אורי קידר, אמר בהפגנה בבאר שבע: "כולם שומעים על אזרחים מנומנמים, על נוער עייף ועל סטודנטים מנותקים. אנחנו אוהבים את המדינה. אנחנו מלח הארץ, כולנו קמנו ואמרנו די, אנחנו רוצים לחיות בכבוד במדינה שלנו.

  

"ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני מבקש לומר לך – לא רק הממשלה שלך אשמה במצב, אשמות בו ממשלות רבות, מימין ומשמאל, שכבר שנים פועלות בדרך אותה אנו מעוניינים להפסיק. ראש הממשלה, העם התעורר במשמרת שלך, אתה תהיה זה שיביא את הפתרונות".

 

הזמרת מרגלית צנעני, שבשבוע שעבר אמרה דברים בגנות המפגינים, הופיעה בעצרת בבאר שבע והצהירה: "אני אוהבת אתכם, אני בעד המחאה באמ-אמא שלי, ומי שאומר אחרת - אשכרה משקר".

 

בעצרת בחיפה, אמר הסופר סמי מיכאל: "בפעם הראשונה, יהודים, מוסלמים ונוצרים מצטרפים למאבק אחד. היריב מולכם הוא רקוב וחלש".

 

בעצרת בעפולה, אמר יו"ר אגודת הסטודנטים איציק שמולי: "אדוני ראש הממשלה. תסתכל על תושבי העיר עפולה. תסתכל להם בעיניים. תסתכל טוב. ואני אומר לך תסתכל טוב דווקא לאנשים האלה. כי תושבי עפולה העניקו לך בבחירות אמון הרבה מעבר לממוצע הארצי. אדוני ראש הממשלה, כאן בעפולה קיבלת בבחירות האחרונות קולות השווים ל-42 מנדטים. ואני אומר לך מכאן - אתה אכזבת אותם.

 

"מר נתניהו, תסתכל לתושבי עפולה טוב טוב בעיניים - אתה נטשת אותם. הם קיוו לחיים יותר טובים. ומה יצא להם? הם לא יכולים לגמור את החודש. ואני רוצה לומר לך מכאן, מעפולה: עליך לעשות פניית פרסה כלכלית-חברתית. יש לך עדיין הזדמנות מר נתניהו. יש לך עדיין הזדמנות להיענות לרצון העם". 

 

בהפגנה בנתניה נאם בין השאר אריה עמית, שאמר: "לא ניתן שיאלפו אותנו כמו בקרקס, נמשיך לנסות לקרוע את השרשרת, יש לנו זכות ענקית להתארגן ולדרוש. אנחנו אזרחים במדינה דמוקרטית".

   

מאהל המחאה היהודי-ערבי ביפו ערך הערב הפגנה ראשונה מאז נוסד לפני כשלושה שבועות. 

 

"אנחנו מפגינים בכיכר השעון, סמלה של העיר, מקום שעבור רבים שאינם מודעים למצוקות הקשות של יפו הוא יעד תיירותי ותו לא", אומרת הנא עמורי, פעילה במאהל יפו מטעם הוועדה העממית בעיר. "עד היום תמכנו והשתתפנו בכל ההפגנות הארציות, וגם יצרנו שותפויות עם מאהלים שגם קולם מוחלש במאבק הארצי, כמו המאהל בשכונת התקווה. היום החלטנו להפגין בתוך הקהילה ולהרחיב את מעגל המצטרפים למחאה בתוך יפו".

  

"במצבי הכלכלי, כצעיר ממוצע שרוצה למצוא מגורים בעיר שלו, אני לא יכול להרשות לעצמי אפילו לשכור דירה ביפו. ואני לא לבד, יש עוד צעירים רבים כמוני, ובהם גם זוגות צעירים שהתחתנו ונמצאים היום במצב בלתי אפשרי", אומר ראמי סאיג, אחד הפעילים במאהל. "המאבק הנוכחי אינו מאבק הדיור הראשון ביפו. ב-95', בעקבות מאבק, הובטחה בנייה של 400 דירות דיור ציבורי ביפו, עד היום נבנו 22 ואנחנו עדיין מחכים".  

 

 

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x