$
בארץ

פרופ' טרכטנברג: "הוועדה הזו שונה מוועדות אחרות נוכח הצורך ברגישות חברתית"

היום נערכה ישיבתו הראשונה של הצוות לשינוי כלכלי-חברתי. ראש הצוות, טרכטנברג: אני נפעם מההזדמנות הנדירה לחולל שינוי לטובה במדינה

תומר אביטל 15:0209.08.11

ישיבתו הראשונה של הצוות לשינוי כלכלי חברתי בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג נערכה היום (ג') בפתח הישיבה אמר טרכטנברג: "זהו אירוע מרגש, זהו גם אחד הימים הקשים ביותר בלוח השנה העברי אך מעבר לחורבן, הוא מסמל גם התחלה חדשה לעם היהודי. אני מקווה שתחילת עבודת הצוות ביום הזה, יסמל

פתיחה חדשה לעתיד טוב יותר".

 

"יש בגל המחאה הזה הבעת כמיהה למשהו ממשי שנקרא צדק חברתי. השינוי תלוי ביכולת ההקשבה שלנו, וביכולת לתרגם את רחשי הציבור לשפת ההבנה המקצועית ולשפת העשייה המדינית. זה לא דבר קל אך אנחנו נעשה את זה. אני נפעם מההזדמנות הנדירה לחולל שינוי לטובה במדינה היקרה שלנו ואין לנו ברירה אלא להצליח במשימה. הוועדה הזו שונה מוועדות אחרות נוכח הצורך ברגישות חברתית. אתם, חברי הצוות, ניחנתם בשילוב בין מקצועיות ורגישות חברתית".

 

בישיבה הוחלט על חלוקה לצוותים מקצועיים על פי התחומים הבאים: מסים בראשות פרופ' יוג'ין קנדל, תחרותיות ויוקר המחיה בראשות ד"ר שלומי פריזט, שירותים חברתיים בראשות גל הרשקוביץ ותחום הדיור בראשות אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

 

בנוסף יפעלו שני צוותים רוחביים. האחד יפעל ברמת המאקרו לניתוח העלויות והמשמעויות של מסקנות צוותי הועדה ואיתור המקורות התקציביים, והשני יעסוק בהקמת תשתיות לזירות הדברות, כולל פתיחת הזירה האינטרנטית בהקדם.

 

ביום שלישי הבא יתכנס הפורום שוב להצגת עבודת הצוותים.

 

גידי גרינשטיין, נשיא "מכון ראוּת" וחבר בצוות משנה שיסייע לגבש את עבודת המטה, אמר היום ל"כלכליסט": "זיהינו לפני שנתיים את העובדה שלישראל לא הייתה תפיסה לגבי איך מבטיחים הכללה - הזדמנות הוגנת לכלל האוכלוסיה להשתתף בעשייה ובפירות שלה. השבר נוצר משילוב של המגמות הגלובליות והמבנה והתמריצים בתוך ישראל שהובילו להרחבת העוני, והתרחבות הפערים החברתיים. מעמד הביניים נכתש כתוצאה משלושה כוחות- כוח ששומר את ההכנסה הריאלית בגודל קבוע. הכוח השני זה עלייה במחירים של סל השירותים והמוצרים ועלות. הדבר השלישי זה שהממשלה הפחיתה את איכות השירותים הציבוריים". לדבריו "הדברים הללו על פני השנים מביאים לפיצוץ. להערכתי בשכבת הביניים הגענו למצב בו אנשים מגיעים לקרקעית ולא יכולים לסגור את החודש". לדעתו "האתגר של המדינה הוא להבטיח שסל המוצרים והשירותים הבסיסי הוא ביחס הולם לשכר הממוצע. עכשיו יש הזדמנות להסכים על עקרונות של עסקת חבילה שתבטיח שהצמיחה תהיה מכלילה - כך שכל האזרחים ישתתפו וייהנו מהפירות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x