$
בארץ

נתניהו דחה את ההצבעה על הרפורמה במשק חלב

זאת לאחר שמלבד שרי ישראל ביתנו, גם השרים יעלון, וילנאי ומרגי הודיעו כי הם מתנגדים למסקנות ועדת קדמי

תומר אביטל 10:4807.08.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה למועד לא ידוע את ההצבעה על הרפורמה במשק החלב, זאת לאחר שעוד ועוד שרים הודיעו כי הם מתנגדים לרפרומה שהיתה אמורה לעלות היום (א') לאישור הממשלה. 

 

בישיבת הממשלה השבועית שנערכה היום התקיים על הנושא דיון בלבד. נתניהו ביקש מהשרים

החלוקים בדעותיהם כי יגשרו על הפערים בימים הקרובים. כמו כן נשקלת ההצעה של השר בני בגין להעביר את הנושא לוועדת טרכטנברג, אותה מינה ראש הממשלה לבחינת פתרונות למצוקת יוקר המחייה.

 

מלבד שרי ישראל ביתנו, שהביעו את התנגדותם הנחרצת לפתיחת שוק החלב לייבוא, גם השרים מתן וילנאי (עצמאות), בוגי יעלון (ליכוד), ויעקב מרגי (ש"ס) מתנגדים למסקנות של ועדת קדמי וקוראים לרכך אותן. לדברי מרגי, "הרפתנים הם מעמד הביניים. אין הוכחה שייבוא חלב יוריד מחירים".

 

וילנאי אמר אמש כי "הממשלה צריכה לחפש דרכים אחרות בכדי להוזיל את מחירי מוצרי החלב ולהפסיק להיטפל לרפתנים שקמים כל יום ב-4 לפנות בוקר. מדובר בבעיה יותר מורכבת והתחושה היא כי הפתרון הקל שנמצא הוא להטיל המעמסה על גב הרפתנים".

 

נציגי האוצר הפעילו לחצים כבדים על השרים לקיים את ההצבעה היום למרות ההסתייגויות, אך ללא הצלחה. שרת החקלאות אורית נוקד, שתובעת להתנגד למסקנות, מתחה הבוקר ביקורת על אופן גיבוש המסקנות לרפורמה בענף החלב ואמרה כי "צדק חברתי לא יתאפשר ללא הליך מקצועי המלווה בשקיפות, ולכן יש לדחות באופן מיידי את מסקנות ועדת קדמי".

 

דרישה להרחבת הפיקוח

 

השר יעלון, המסתייג מההמלצות, אמר במהלך הדיון לחברי הממשלה כי "לפני הכול צריך לטפל בחברות הגדולות שמייצרות וברשתות הגדולות שמשווקות, עד כדי פיקוח על המחירים. אם זו הדרך היחידה לבלום את השתוללות החברות הגדולות שמייצרות והרשתות הגדולות שמשווקות - אז הממשלה צריכה להטיל פיקוח מחירים על קוטג', יוגורט, גבינה לבנה רכה ושאר מוצרי חלב בסיסיים. פתיחת השוק לייבוא מוצרי חלב באופן לא מבוקר, לא תיטיב עם הציבור ולא תקל עליו אלא, תחדד את הקרטליזיציה של החברות המייצרות ושל רשתות השיווק, ואת זאת אסור לנו לאפשר". 

 

ראש ש"ס השר אלי ישי הודיע כי שרי ש"ס יצביעו בעד מסקנות קדמי רק אם תורחב רשימת המוצרים שבפיקוח. ישי אמר כי "הורדת מחירי החלב זה על גבול הפיקוח נפש. ללא הרחבת הפיקוח נתנגד למסקנות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x