בארץ

שטייניץ צפוי לעמוד בראש ועדת ההידברות עם המפגינים

גם השרים שלום שמחון, משה כחלון ואריאל אטיאס צפויים להיות חברים בוועדה. שר האוצר עדיין מעוניין לבחון את המתכונת בה יתקיימו הפגישות, אך ככל הנראה יעמוד בראשה

תומר אביטל 20:1431.07.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לשר האוצר יובל שטייניץ לעמוד בראש ועדת השרים שתקיים הידברות עם ראשי המפגינים. שטייניץ עדיין מעוניין לבחון את המתכונת בה יתקיימו הפגישות, אך ככל הנראה יעמוד בראשה.

 

שרים נוספים הצפויים להיות חברים בוועדה: שר התמ"ת שלום שמחון, שר

התקשורת משה כחלון, ושר השיכון, אריאל אטיאס.

  

הכאוס במשרדי הממשלה עקב המחאה הגיע היום לשיאו עם התפטרותו של מנכ"ל משרד האוצר. אווירת החורבן חלחלה ביתר שאת ללשכות השרים והפקידים בקריית הממשלה, שהתרוצצו לאורך היום בעיניים טרוטות והמשיכו להתקוטט על הדרכים העדיפות להתמודד עם המשבר. עם זאת בלשכתו של נתניהו מסרבים להיכנס לפאניקה, והשתדלו בימים האחרונים להמשיך לשדר יציבות ופנו לכולם בבקשה לשמור על מסר אחיד. כדי לשמור על כך שהספינה תמשיך לשוט מעל המים ולא תיכנע לסערה קיים בימים האחרונים נתניהו סדרת התייעצויות ארוכות עם כלל הגורמים על צעדים נוספים בהם הוא יכול לנקוט כדי לפייס את המפגינים.

  

אלא שלכל פגישה הגיעו אנשי האוצר, התשתיות, השיכון ושאר המשרדים עם בלוק ניירות שהכיל את ההצעות שלהם לפתרון למצוקות. במשרד הבינוי והשיכון למשל הציעו לבנות עשרות אלפי דירות. אלא שבאוצר מיהרו לומר שהבנייה תבוא על חשבון פיתוח תשתיות, כספים לביטחון ולמערך הרפואה הציבורית. חילוקי הדעות הרבים הובילו את נתניהו למסקנה כי סיעורי המוחות הללו לא יובילו לפריצת דרך בטיפול במפגינים.

  

במהלך הדיונים שקל נתניהו להורות לשטייניץ להתיר את החגורה ולהודיע מיידית על שורת הקלות במיסוי. אלא שמהלך חפוז כזה, העריכו יועציו, יסכן תקציבים אחרים – בעיקר ביטחוניים. לדבריהם, למרות המחאה אסור לשכוח את האיומים והטילים שמופנים לישראל מאיראן וסוריה, וחייבים לנהוג בשיקול דעת.

 

בד בבד, השרים ה'לאומיים' ובראשם בני בגין ויו"ר הקואליציה זאב אלקין גרסו כי יש בכלל להסיט את הדיון במחאה לעבר המגרש הפוליטי ולהתמקד בחשיפת ה'אינטרסים החבויים' של הקבוצות מאחוריה להפיל את הממשלה. הרעיון נפל, ולבסוף אימץ נתניהו את הפתרון החביב עליו ביותר: הקמת ועדת השרים שתתפקד כשולחן עגול – הצעה אותה הגיש לו בשבוע שעבר השר מיקי איתן. 

 

  

מלבד עבודת הוועדה שוקל נתניהו לנקוט בצעדים נוספים להטיב עם מעמד הביניים ולמנוע הידרדרויות נוספות. הפוקוס מאחורי כלל המהלכים לדעתו צריך להיות ממוקד בהגדלת כוח הקנייה. לדבריו המשכורות אמנם עלו בשנים האחרונות, אך כאין ואפס לעומת פערי התיווך שטיפסו במאות אחוזים. בימים הקרובים צפוי ראש הממשלה להציג צעדים נוספים בתחום הנדל"ן. הוא החליט כי הפתרונות שהוצגו במסיבת העיתונאים האחרונה היו לא יותר מטיפול ראשוני, תחבושת אישית, לפצע המדמם שחשפו המפגינים בענף. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x