$
בארץ

סוף לסאגת מכרז התדרים: גולן טלקום הפקידה ערבות ותקבל רישיון

לאחר שני כשלונות של מרתון וסלקט להעמיד ערבות בסך כ-700 מיליון שקלים, הפקידה הבוקר גולן טלקום ערבות בסך 360 מיליון שקל, ותחל להקים את הרשת שלה, שתפעל בשנת 2012

גילעד נס 09:5431.07.11

חברת גולן טלקום הפקידה הבוקר בידי יו"ר ועדת מכרז תדרי הסלולר, סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת ד"ר אסף כהן, ערבות בסך 360 מיליון שקל, ותקבל רישיון להפעלת רשת סלולרית חמישית בישראל. גולן הפקידה את הערבות פחות משבועיים לאחר שניתנה לה הזדמנות לחזור למירוץ, לאחר פסילתה של קבוצת

סלקט תקשורת, שכשלה בהעמדת ערבות בסך 695 מיליון שקל.

 

גולן טלקום מנוהלת בידי מיכאל גולן, לשעבר מנכ"ל חברת התקשורת הצרפתית FREE, ששימש גם כיד ימינו של פטריק דרהי (בעל השליטה במירס וב-HOT), עד שחצה את הקווים וחבר לגזביה ניאל, איל תקשורת צרפתי המתמודד מול דרהי גם בצרפת באמצעות Free, וחברת סלולר שהוא מקים בימים אלו. בעלי מניות נוספים בחברה הם משפחת פריינטה, הידועה בעיקר כבעלת השליטה לשעבר במותג האופנה NAF NAF, ומי שמשמש כנשיא מנהל התפעול הראשי הוא אורן מוסט, לשעבר בכיר בסלקום ומנכ"ל גילת לווינים. החברה צפויה להשיק את הרשת הסלולרית שלה בשנת 2012, בתחילה תוך הסתמכות על מספר אנטנות קטן ו"נדידה פנים ארצית" (שימוש באנטנות של חברות הסלולר הגדולות), ובשנים הבאות תמשיך להקים את הרשת עד להגעה לכיסוי של יותר מ-90% מהאוכלוסיה.

 

את הערבות גייסה גולן טלקום ממזרחי-טפחות. החברה מסרה בהודעתה הבוקר כי זכתה לשיתוף פעולה גם מבנקים אחרים, והיא צפויה ללוות מהם כספים בהמשך. כזכור, אחת מהטענות של חברת סלקט, שכשלה בהעמדת הערבויות, היתה כי הבנקים הישראלים מצויים בקשרים פיננסיים בהיקף גדול עם חברות הסלולר הגדולות, ולפיכך אין בכוונתם לסייע למתחרה חדש להיכנס לשוק. ציון עובדת שיתוף הפעולה עם הבנקים בהודעתה של גולן טלקום מהווה, מבחינתה, רמיזה כי הסיבה האמיתית שהערבות לא הוענקה לסלקט היתה כיוון שהבנקים האמינו שלגולן סיכוי טוב יותר לחדור לשוק. מזרחי-טפחות, יצויין, הוא מהמלווים הגדולים של אילן בן דב ברכישת השליטה בחברת הסלולר פרטנר.

 

כעת צפויה חברת מירס, שהפקידה ערבות בסך 700 מיליון שקל, לשקול פניה לוועדת המכרזים ולדרוש את הפחתת הסכום ששילמה כך שיעמוד על 360 מיליון שקל, שכן החברות שבעטיין הגיעו הסכומים במכרז לגבהים שבו נקבעו (מרתון וסלקט) לא הצליחו להעמיד את הערבות, ולפיכך יש מקום, תטען מירס, להתעלם מקיומן בדיעבד ולהכריז עליה ועל גולן טלקום כזוכות במכרז בסכום נמוך יותר.

 

במירס סירבו הבוקר להתייחס לנושא. גורם המקורב לוועדת המכרזים העריך לפני מספר שבועות כי גם אם תתקבל פניה שכזו, ועדת המכרזים תדחה אותה, ומירס תידרש לפנות לעזרת בג"ץ בנושא.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x