בארץ

המחאה נמשכת: הפעילים צעדו בתל אביב עם פחי זבל

המפגינים בתל אביב יצאו הבוקר לצעדת מחאה נוספת - מרחוב החשמונאים לדרך מנחם בגין; מהשעה 4:30 הבוקר החלו פקחי העירייה בגינת לוינסקי בעיר להצמיד ל-15 אוהלים "הודעת דרישה לפינוי"

גיל נוה ורועי קייס, ynet 09:5527.07.11

למרות הפתרונות שהציע אתמול (ג') ראש הממשלה למשבר הדיור, מחאת האוהלים אינה שוככת. עשרות מפגינים בתל אביב צועדים הבוקר מהמאהל בשדרות רוטשילד לכיוון צומת קפלן בעיר כשהם מלווים בפחי זבל.

 

המפגינים זוכים לאהדה ולהזדהות בכל רחבי המדינה - חוץ מאשר הפקחים של רון חולדאי:

עיריית תל-אביב שלחה הבוקר פקחים שהצמידו "הודעת דרישה לפינוי האוהלים" ל-15 אוהלים בגינת לוינסקי באזור התחנה המרכזית. בהודעות נכתב כי העבירה היא "הצבת אוהל בגן ציבורי ללא היתר ובניגוד לחוק. על-פי סמכות שהעניק לי ראש העירייה, הריני דורש מכם לבצע את המפורט להלן. עליך לסלק את האוהל מיידית".

 

בהודעה נכתב עוד: "לכבוד בעל האוהל ברחוב לוינסקי בעיר תל-אביב. הודעה/דרישה. לפי חוק העזר לתל-אביב-יפו (שמירת הסדר והניקיון) בביקורת שנערכה בתאריך 27/7 בשטח ברחוב לוינסקי ליד גן הקווקזים, נמצא כי לא מתקיימות הוראות חוק העזר המצוין להלן. קיים בנכס מפגע בניגוד להוראות פרק ב' לחוק העזר הנ"ל בעניין מפגעים וביעורם". בדו"חות מאיימת העירייה כי אי מילוי ההוראה, תיאלץ אותנו לבצע פעולות אכיפה.

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל-אביב-יפו מכבדת ומאפשרת את מחאת האוהלים. המקומות שהוקצו לכך הם גן התקווה ושדרות רוטשילד. העירייה היתה הראשונה שתמכה במחאה והקצתה לכך מקום נרחב בשדרות רוטשילד, לראייה המחאה בעיר עד היום היא הגדולה והבולטת ביותר בישראל".

 

עוד אמרו בעיריית תל-אביב, כי "תפקיד העירייה למצוא איזון בין הזכות למחות לבין תלונות רבות של תושבים נגד הפגיעה בסדר הציבורי. על כן לא מתאפשרת מחאה בכל מקום בעיר, כך לא ניתן היתר בכיכר המדינה, שדרות בן ציון ומקומות נוספים".

 

הודעה ב-4:30 לפנות בוקר

 

בסביבות השעה 4:30, הגיעו ראשוני הפקחים מהסיירת הירוקה של עיריית תל-אביב למאהל ודרשו מהם לפנות את האוהלים. זו הפעם השניה השבוע שפקחי הסיירת הירוקה מגיעים בשעה מוקדמת למאהל שבדרום תל אביב ודורשים לפנותו, וגם הפעם הפעילים במקום הביעו תמיהה על הבחירה בשעה זו. "למה לא באתם בשעה נורמלית? למה לא ב-19:00, או לפני שאנחנו מתארגנים לישון?" הטיחה אחת הפעילות בפקחים.

 

יוני יחזקאל, אחד הפעילים במאהל אמר ל-ynet כי פקחי הסיירת הזהירו אותם כי לאור סירובם להתפנות, הם יפונו על ידי שוטרים בכוח. הוא טען כי הפקחים אף ציינו יגישו לפעילים דו"חות בגין הקמת אוהל באופן לא חוקי בשטח ציבורי, ללא אישור. לדבריו, הפעילים ציינו בתגובה כי "העם לא זקוק לאישור".

 

"כרגע לא כל כך ברור מה יקרה. חלק מהפקחים אמרו באופן לא רשמי שהמשטרה כנראה לא תגיע. אנחנו משוחחים איתם ונראה מה קורה, כי גם הם חווים בעצמם את המצוקה בעם. לא ברור לנו אם יגיעו בריונים לפנות אותנו או לא, וגם לא בהכרח מהמשטרה", אמר יחזקאל.

 

הוא מתח ביקורת חריפה על הניסיון לפנות את המאהל הנמצא בקרבת התחנה המרכזית החדשה, בלב אזור שרוב אוכלוסייתו אינה מבוססת כלכלית, ומורכבת ברובה מעובדים זרים. "עד עכשיו הם ניסו לפנות אותנו בשיטות שפעלו להם, בלי שום סמכות. פשוט ציפו לשיתוף פעולה של אנשים שרואים נציג של העירייה. היום הם גם ניסו להסביר לנו שאין אישור למאהל, אז אמרנו להם שהעם לא זקוק לאישור מרגע שהשלטון איבד את אישור העם. אם יש מישהו בארץ שלא יקבל אישור להקים אוהל - נעמוד כולנו מאחוריו".

 

עם זאת, הוא הביע הבנה לרגשות הפקחים, וציין כי "הפקחים במצב מאוד קשה. הם לא יכולים, על מדים ובתפקיד שלהם, לסרב לעשות את העבודה. הם יאבדו אותה. הלוואי וכולנו היינו מספיק חזקים כדי לוותר על העבודות שלנו, אבל אנחנו רואים שהם בהחלט מזדהים איתנו, גם אם הם לא אומרים את זה".

 

הפתרונות שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר הדיור לא סיפקו את האזרחים המוחים ברחבי הארץ, ואמש אחרי עוד ערב של הפגנות וחסימות כבישים - הם הבטיחו להחריף את מחאת האוהלים.

 

"אין דבר חדש בתוכנית של ביבי, אין פתרון לבעיה", אמר ניב מיכאלי, ממובילי המאבק בתל אביב, "הבעיה היא שיש מחסור אדיר בדירות, וההצעות שלו לעבור לפריפריה לא יתרמו לפתרון הבעיה, בגלל שגם שם יש מחסור. אנחנו רוצים לתת מסר למערכת הפוליטית שמדובר במאבק על הדמוקרטיה, ולא רק על הדיור. הפוליטיקאים, אם זה ביבי או אלו שיבואו אחריו, צריכים לדעת שעליהם לתת דין וחשבון לעם ולעובדים, ולא לבעלי ההון. תמו הימים שבהם הציבור סופג ובולע את מה שאומרים לו. לא נפנה את המאהל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x