$
בארץ

רובי ריבלין: "יש לשמור על עצמאות ענף החלב"

יו"ר הכנסת התקשר במהלך סיורר עם חברי ועדת הכלכלה ברפתות בשומריה ובעזריקם לאיל גבאי ורמז לו שאם המלצות ועדת קדמי יפגעו ברפתנים הן יתקלו בקשיים

תומר אביטל 13:1421.07.11

הח"כים מתגייסים לטובת הרפתנים: הבוקר (ה') סיירו חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, יחד עם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ברפתות בשומריה ובעזריקם. בהמלך הסיור צלצל יו"ר הכנסת ריבלין למנכ"ל משרד רה"מ איל גבאי והבהיר לו כי החלטת הממשלה בעניין המלצות ועדת קדמי טעונות אישור ועדת הכלכלה - ואותת לו כי ההמלצות עלולות להיתקל בקשיים אם יכללו פגיעה חמורה ברפתנים.

 

"הממשלה איננה יכולה להתעלם מהכנסת ואין לי ספק שועדת הכלכלה תפעיל שיקול דעת נכון בעניין", אמר יו"ר הכנסת. יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, הבהיר כי "הרפת בשומריה היא דוגמה מובהקת לערך המוסף הערכי ציוני של משק החלב, שיש לקחת בחשבון. בכל מקרה, מחיר מטרה שלא יותיר פרנסה ראויה לעובדי הכפיים לא בא בחשבון".

 

ריבלין הוסיף כי "יש לשמור על עצמאות ענף החלב. אי אפשר לומר שהחקלאות עשתה את שלה והיא יכולה ללכת. גם כאשר מחפשים נוסחאות כלכליות, ביניהן יבוא מאסיבי או הורדת מחיר המטרה כדי להוזיל את מחיר החלב, יש לשמור על הרפתות הקטנות, שכן מסקנות נמהרות עלולות להוות עבורן גזר דין מוות. יש לזכור שהרפתן, כמו הצרכן, נמצא בתחתית השרשרת הכלכלית, אך בלעדיו אין. כשמבקשים להוזיל את מחיר החלב באמצעות הוזלה רוחבית, יש לזכור שעבור הרשתות והמחלבות מדובר בקיצוץ ב"שומן", ואילו עבור הרפתנים זהו כרסום בבשר אם לא בעצמות. הרפתנים חשים שברגע אחד הם הפכו מפאר היצירה הישראלית הציונית לחמסנים שיש להצמיד אקדח לרקתם".

 

כרמל שאמה-הכהן ורובי ריבלין במהלך הסיור כרמל שאמה-הכהן ורובי ריבלין במהלך הסיור צילום: יוסי זמיר

 

יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ שי חרמש, הסביר בסיור כי קיצוץ של 10 אגורות במחיר המטרה משמעותו הפסד של 130 מיליון שקל לרפתנים. לדבריו, שכרו של רפתן לא עולה על 10,000 שקל בחודש, והקיצוץ המוצע יוריד את משכורותו ל-5,000 שקל בחודש. ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ התבטאה בחדות, כהרגלה, ואמרה כי היא באה לראות אם הפרות נותנות חלב או שממשיכים לחלוב את הציבור.

 

בינתיים, בירושלים, מתכנסים שר התמ"ת שלום שמחון יחד עם מנכ"ל משרדו שרון קדמי וגורמים נוספים ממשרדי רה"מ והאוצר בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הבכירים ינסו בשעה הקרובה לטוות את המתווה הסופי להוזלת מוצרי החלב ולנסות להגיע להסכמות סביב ההמלצות שגיבש צוותו של קדמי בשבועות האחרונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x