שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שלושת הרגולטורים מתאחדים נגד איראן

רשות ניירות ערך, אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר ובנק ישראל פרסמו הנחיות מיוחדות לגופים הפיננסיים בישראל במטרה להגביר המאבק בגורמים המסייעים לתוכנית הגרעין של איראן

כתב כלכליסט 12:3207.07.11

יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר, הממונה על שוק ההון ביטוח וחסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג והמפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן - שלושת הרגולטורים של המערכת הפיננסית בישראל - פרסמו במתואם, כל אחד לגופים המצויים תחת פיקוחו, הנחיות בנושא סיכונים הכרוכים בהתקשרות עם גורמים מוכרזים ברשימות בינלאומיות כמסייעים לתוכנית הגרעין של איראן והתוכניות הנלוות לה. ההנחיות מהוות חלק ממכלול צעדים הננקטים על ידי מדינת ישראל במסגרת מאבקה בתוכנית הגרעין של איראן, ובהתאם להחלטת הממשלה בנושא מאפריל האחרון.

 

ההנחיות מפנות את המוסדות הפיננסיים המפוקחים - גופים מוסדיים, בנקים וחברות כרטיסי אשראי - לתיקון חקיקה שנקבע לאחרונה בנושא, ולרשימות שפורסמו על ידי גופים בינלאומיים ובהן שמות של גופים שנקבע כי הם מקיימים קשרים אסורים עם איראן. בנוסף, ההנחיות קובעות כי על כל גוף מפוקח לבחון את רמת החשיפה הקיימת בגין סיכונים אלה.

דודו זקן דודו זקן צילום: יובל חן

 

מטרת ההנחיות להגביר את מודעות הגופים המפוקחים להשלכות הכרוכות בהתקשרות עם גורמים ששמם נכלל ברשימות שאליהן מפנות טיוטת הנחיות המפקחים, מפאת מעורבותם או סיועם בקידום תוכנית הגרעין של איראן, ולהבטיח כי תיקבע על ידם מדיניות מתאימה לטיפול בסיכונים הכרוכים בכך. טיוטת ההנחיות תידון על ידי כל אחד מהמפקחים מול הגורמים המפוקחים על-ידו, ולאחר מכן יגובשו הנחיות סופיות.

 

כך, למשל, טיוטת בנק ישראל דורשת מהדירקטוריונים של הבנקים לקבוע מדיניות בנושא סיכונים הקשורים בהתקשרות עם גורמים מוכרזים ברשימות בינלאומיות כמסייעים לתוכנית הגרעין של איראן והתוכניות הנלוות לה. מדיניות זו תכלול, על פי דרישת בנק ישראל, התייחסות לבקרות ולבדיקות נאותות בנוגע לאיתור גורמים המנויים ברשימות המפורטות בחוזר בנק ישראל. במסגרת ההיערכות ליישום חוזר בנק ישראל, הבנקים מתבקשים לערוך סקר ראשוני שיבחן את רמת החשיפה שלהם לגורמים אלה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x