• תפריט
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - נזקי השביתה: חיפה כימיקלים רשמה ירידה של עד 40% במכירות בחו"ל

לאחר חודשיים של שביתה מתגלים סדקים בטענת החברה כי המלאי יספיק עד ספטמבר: מנהלי הסניפים בעולם מדווחים על צניחה במכירות ואיום בנטישת לקוחות. המנהל בדרום אפריקה: "אנו תחת לחץ רציני מנסטלה". החברה: נתונים שקריים ומופרכים

מיקי פלד 06:5907.07.11

המלאים המתחילים להיאזל לוחצים על חיפה כימיקלים, שעובדי המפעל שלה בחיפה נמצאים בשביתה זה מעל לחודשיים. ממסמכים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה, כי הסניפים השונים של החברה בעולם, המשווקים גם את התוצרת המיוצאת מהארץ, מדווחים על ירידה במכירות של עד 40% לעומת היעד, ועל נטישה של

לקוחות בעקבות היעדר התוצרת מהארץ.

 

על פי דירוג דן אנד ברדסטריט, מחזור המכירות של חיפה כימיקלים עמד על 2.1 מיליארד שקל ב־2010, מהם 1.97 מיליארד שקל מיצוא. לפי נתונים אלה, המשך השביתה, שסיומה אינו נראה לעין לפי שעה, עלול להביא להפסדים של מאות מיליוני שקלים. יתרה מזאת: כמה מהמנהלים האזוריים של סניפי החברה בעולם מדווחים על אפשרות כי לקוחות שנוטשים למתחרים יישארו אצלם גם לאחר שהמפעל יחזור לעבודה תקינה.

 

לפני כמה שבועות הודיעה הנהלת החברה כי היא רכשה מצבור מלאי מבעוד מועד, דבר המאפשר למפעל להישאר סגור לפחות עד ספטמבר ללא כל השפעה על לקוחות החברה - אבל כעת מציגים הדיווחים מאתרי החברה בחו"ל תמונה אחרת.

 

כך, באחד הדיווחים מהשלוחה בצפון אמריקה, נכתב כי במאי נמכרה רק 70% מהתוצרת ביחס ליעד - וגם זאת בעיקר הודות לשימוש במלאי שנמצא במחסנים. "גם הלקוחות הנאמנים ביותר שלנו כבר הבטיחו לעצמם אספקה מהמתחרים, בגלל בעיות האספקה אצלנו", לשון הדיווח.

 

השלוחה במקסיקו דיווחה כי "כתוצאה מחוסר המוצרים בחיפה, במהלך החודש אין כמעט משלוחים לכל אחד מהיעדים בדרום אמריקה". המכירות במרכז וצפון דרום אמריקה צנחו בכ־40%.

 

גם מנהל השלוחה בדרום אפריקה משדר מצוקה, וכותב: "אנו תחת לחץ רציני מנסטלה ביחס למשלוחים. זה רציני מאוד".

 

השביתה בחיפה כימיקלים צפון נכנסה בשבוע שעבר לחודשה השלישי. העובדים דורשים השוואה של התנאים הניתנים לעובדי דור ב' לאלו של עובדי דור א', הוותיקים יותר, פיצוי על שחיקת השכר בתקופת ההסכם הקודמת, ושמירה על הזכויות הקיימות עבור העובדים הוותיקים. לדבריהם, מדובר בעלייה של אחוזים בודדים בשכר העובדים ברמות השכר הנמוכות והבינוניות. נוסף על כך הם דורשים החלה של ההסכם הקיבוצי על עובדי קבלן ועובדים בחוזה אישי, כדי לשמור על כוחם המאורגן של העובדים, ומתן אפשרות של פרישה מרצון לעובדים הוותיקים של החברה.

 

לטענת העובדים, עיקר המחלוקת במשא ומתן בין הצדדים נסבה על סירוב ההנהלה לתת תוספות שכר שמפצות על השחיקה הריאלית של השנים האחרונות. בסמוך להתחלת השביתה עזבו עובדי החברה את ההסתדרות, שלא גיבתה את דרישותיהם, והצטרפו לארגון כוח לעובדים.

 

מהחברה נמסר בתגובה: "מדובר באסופה של נתונים שקריים ומופרכים. חיפה כימיקלים הנה חברה פרטית, ואין לנו כל כוונה לחשוף את נתוני המכירות של החברה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x