$
איכות סביבה

בלעדי ל"כלכליסט": מקורות תקים שבעה מתקנים סולאריים בכ-160 מיליון שקל

חברת המים צפויה לפרסם עד חודש ספטמבר הקרוב מכרזים להקמת מערכות סולאריות בינוניות

ליאור גוטמן 08:5722.06.11

חברת המים מקורות צפויה לפרסם עד חודש ספטמבר הקרוב מכרזים להקמת שבע מערכות סולאריות בינוניות (מעל 50 קילו־ואט ועד 5 מגה־ואט) בהיקף של כ־160 מיליון שקל - כך נודע ל"כלכליסט".

 

במקביל צפויה החברה לפרסם מכרזים להקמתן של עד 20 תחנות סולאריות קטנות (בהספק של עד 50

קילו־ואט) המיועדות לקום על גגות מבני החברה - פרויקט המוערך בכ־15 מיליון שקל נוספים.

 

מדובר בהשקעה הנחשבת למשמעותית בתחום הסולארי ביחס להשקעות שביצעו גופים בסדר גודל דומה. זו גם הפעם הראשונה שבה מקימה מקורות תחנות סולאריות בעלות הספק משמעותי. בעבר הפעילה מקורות מערכת סולארית קטנה בלבד לייצור חשמל מקרני השמש באתר סבחה הממוקם ליד אילת.

 

"הקמת המערכות החדשות היא נדבך נוסף בפעילותה של מקורות לשימוש בחשמל ירוק במתקניה כדי להקטין את פליטת דו־תחמוצת הפחמן למען איכות הסביבה", אמר אתמול יו"ר החברה אלכס ויז'ניצר.

 

בתוך כך, אתמול הופץ נוסח טיוטה חדש של הצעת מחליטים שתוצג לממשלה בעניין האנרגיות המתחדשות בישראל. הנוסח גובש על ידי ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, שמונה על ידי ראש הממשלה כדי לשמש כבורר בין משרד התשתיות לאוצר בעניין הגדלת ייצור החשמל הירוק.

 

לפני חודש וחצי הקפיא האוצר את הקצאת המכסות לייצור חשמל סולארי, בטענה שרכישת החשמל מחייבת את המדינה לשלם תעריף הגבוה פי ארבעה מזה שמשולם על ידי הצרכן הפרטי. מנגד דרש משרד התשתיות לקדם את פיתוח משק האנרגיה הירוק, ללא קשר לעלויות הכרוכות במהלך. בנוסח החדש שהופץ אתמול הוסר האיום לבטל את תחנות הכוח התרמו־סולאריות שאמורות לקום באשלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x