שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ מבטיח: לא יוסר הפיקוח ממחיריהם של מוצרי חלב נוספים

בנוסף יבקש שר האוצר ממשרד התמ"ת היתר לייבוא מקביל של חלב ומוצריו, במטרה ללחוץ על היצרנים להוריד מחירים. שמחון: "אפעל לטובת הצרכן בין אם באמצעות אישור יבוא או באמצעות המלצה להחזיר מוצרים שחרגו במחירם לפיקוח"

טל ליטמן 21:4915.06.11

אפקט מחאת הקוטג': שר האוצר יובל שטייניץ לא יאשר בתקופה הקרובה הסרת הפיקוח ממחיריהם של מוצרי חלב - אלא לאחר בחינה מעמיקה של הדברים ומתוך ודאות כי המהלך יוביל לירידת מחירים. בנוסף, בכוונתו לבקש ממשרד התמ"ת היתר לייבוא מקביל של חלב ומוצריו, מתוך כוונה ללחוץ על היצרנים להוריד מחירים.

 

שטייניץ קיבל אות הוקרה על הצלת המשק הישראלי מהמשבר הכלכלי העולמי, מהמרכז האוניברסיטאי אריאל. במהלך הטקס אמר: "אני לא מתכוון לאשר בתקופה הקרובה שום הוצאה מפיקוח על מוצרי חלב וגבינות, כל עוד קיים קרטל או מונופול המונע תחרות חופשית. צריך לשקול ייבוא של גבינות ומוצרי חלב. זו הדרך הטובה ביותר להוריד מחירים".

 

בתגובה אמר ל"כלכליסט" שר התמ"ת, שלום שמחון:  "אפעל לטובת הצרכן בין אם באמצעות אישור יבוא או באמצעות המלצה להחזיר מוצרים שחרגו במחירם לפיקוח. עם זאת, יש למצוא איזון ולמשמור על התעשייה המקומית". לדבריו, הוא אינו מאמין בפיקוח מחירים, ובעבר הבטיח להוציא את הלחם מפיקוח. על פי חוק החלב הסמכות לאשר יבוא של מוצרי חלב נמצא בסמכותם של שר התמ"ת ושרת החקלאות.

 

גורמים בסביבתו של שטייניץ תקפו בחריפות את שרת החקלאות, אורית נוקד, ואמרו כי "מצער שלשרה יש בעיות בהבנת הנקרא". לדבריהם, השר נפגש הבוקר עם נוקד והודיע לה שלא יאשר בתקופה הקרובה הסרת מוצרים מפיקוח והציע לה להצטרף למהלך.

 

נתניהו וארדן וגביע הקוטג' נתניהו וארדן וגביע הקוטג' צילום: עמית שאבי

 

נוקד אמרה היום: "אני מתנגדת לכוונת האוצר להוציא מוצרי חלב נוספים מפיקוח. המדיניות שלי בנושא עקבית וברורה. ישנם מוצרים בהם נדרש פיקוח של המדינה על התנהגות השוק. כולנו ראינו מה עלה בגורל מוצרי חלב שהוצאו מפיקוח. הסרת הפיקוח לא תרמה לתחרות אלא רק הזיקה לצרכנים. אני לא מוכנה שזה יהיה גורלו של החלב ושל מוצרי חלב בסיסיים נוספים ולכן לא אאפשר הוצאת מוצרים מפיקוח" .

 

בסביבתה של נוקד אומרים כי "התקפה אישית לא תשנה את העובדה כי עד שעות הצהריים היום, משרד האוצר דרש בתוקף להסיר את הפיקוח, בעוד ששרת החקלאות מובילה קו עקבי מזה חודשים וברור לפיו אין להסיר את הפיקוח על רקע ניסיון העבר כי ההסרה פוגעת בצרכנים ופוגעת בתחרות. ענף החלב הוא ענף רגיש וכל שינוי בו צריך להיבחן בצורה יסודית. משרד החקלאות יבחן כל הצעה לטובת הצרכנים והיצרנים".

 

בכל מקרה, הפגישה שהיתה אמורה להתקיים מחר בין נוקד לשטייניץ בוטלה.

 

דיון בוועדת הכלכלה

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, הודיע כי הוא ייזום דיון דחוף בוועדת כלכלה ביום ראשון הקרוב בנושא בחינת החזרת מוצרי החלב הבסיסיים לפיקוח. ח"כ שאמה-הכהן הודיע כי לאור מספר הפניות הרבות שקיבל היום מאזרחים באופן ישיר והמחאה הציבורית הרחבה החליט לזמן דיון מקדמי דחוף לדיון בבחינת החזרת מוצרי החלב היסודיים לפיקוח, לרבות הקוטג׳.

 

"הכנסת צריכה להיות קשובה וזמינה לציבור בפרט כשזעקתו היא מהגדולות שידענו", אמר שאמה-הכהן. "בבסיס כולנו רוצים שוק חופשי ללא פיקוח, אך כשיש חשש שחופש השוק מאפשר הפקרות בהשוק, נדרשת חשיבה מחדש לגבי החזרת הפיקוח. עד לדיון בכנסת נקיים דיונים פנימיים עם משרדי האוצר התמ"ת והחקלאות".

 

לבני: החרם על הקוטג' הוא מחאה על אי צדק

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה במליאת הכנסת לנתניהו: "החרם על הקוטג' הוא מחאה על אי צדק, על פערים חברתיים שתופחים במשמרת שלך. ממשלת נתניהו עולה ביוקר לציבור, ושר האוצר הקודם הטיב לומר - לא רק הקוטג' שבוער - זה כל הבית.

 

"אני מאמינה שככל שהציבור יבין שהוא משפיע על המע"מ, ועל מחירי הדלק, ועל מחירי הקוטג' והתחבורה, כך הוא יהיה שותף למאבק הבא, המאבק על הבית, התקווה לחיים אחרים כאן שעוברת דרך החלפת הממשלה הזאת", ציינה לבני.

הח"כים נגד ההתייקרויות

 

שורה של חברי כנסת מתחו היום ביקורת על העלאת מחירי מוצרי המזון. ח"כ שי חרמש (קדימה), יו"ר הלובי החקלאי בכנסת קרא לציבור "להגביר את המאבק נגד האשמים האמיתיים בסיפור. לאור העובדה כי לאחרונה הושלמה בכנסת חקיקת 'חוק החלב' הכולל בין היתר פיקוח ממשלתי על מחיר החלב לחקלאי, מחירו המופקע של הקוטג' הוא אך דוגמא אחת לפערי התיווך הבלתי מתקבלים על הדעת בהם נוקטות רשתות השיווק אשר מנצלות את כוחן העצום כדי לכפות על הציבור מחירים מופקעים, בין היתר עבור מוצרי יסוד החיוניים כל כך לשכבות החלשות."

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) ציינה כי "חלק ניכר מעליית מחירי המזון, ובעיקר זו של הקוטג', נובעת מהמס על הדלקים שרוב חברי הכנסת הצביעו בעדו. קריאה להוזלת מחירים כשהיא מנותקת מהסיבה לעלייתם תפגע בסופו של דבר בחקלאים ובעובדים החלשים בענף המזון, לכן גם אם זה נשמע מורכב, אין מנוס מהפחתה ניכרת של המסים העקיפים, המזיקים והלא שוויוניים כמו המס על הדלקים. מנגד יש להקפיא את הרפורמה במס המיטיבה ממילא רק עם מי שיש לו, כדי לאזן את הכנסות המדינה".

 

ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) אמר כי יתנגד בכל תוקף להעלאת המחירים של מוצרי מזון, שפוגעים בשכבות החלשות של החברה בכלל ובאוכלוסיה רחבה בחברה הערבית בפרט, ובכוונתו ליזום דיון בנושא בוועדת הכספים בה הוא חבר.

 

גם יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון הגיב בזעם: "עליות המחירים נובעות מהפקרות. הפקרות של היצרנים והמשווקים הגדולים והפקרה של הממשלה את המשק לחסדיהם של אותם ענקים. בנוסף ישנו המיסוי הרגרסיבי שהמדינה מטילה על כלל אזרחי ישראל ופוגע במיוחד בשכבות הביניים והשכבות החלשות".

 

ח"כ רונית תירוש (קדימה) מאסה בהטחת האשמות מילוליות כחבריה למשכן והניחה במהלך דיון בכנסת קופסת קוטג' לפניו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הסדרנים הוציאו את הגביע מהאולם.

 

רה"מ חויב להגיע לדיונים היום במליאת הכנסת לאחר שלמעלה מ-40 ח"כים חתמו על ההצעה לדיון בהשתתפותו בנושא "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". תירוש הסבירה שאם רה"מ לא יתעשת "המוצר ייכחד". בליכוד האשימו את קדימה בתגובה ב"גימיקים" והוסיפו כי "הירשזון,שיושב היום בבית הכלא, הוא זה שהסיר ביולי 2006 את הפיקוח על מוצרי חלב מסוימים, ועל כן קדימה אחראית על עליית המחירים. שום קופסת קוטג' לא תשנה את העובדה שקדימה היא מפלגה של גימיקים, ושחברי קדימה בוחרים להביך עצמם שוב ושוב רק בשביל לתפוס כותרות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x