שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיוויד גילה: "בעתיד נוכל להכריז על יצרניות החלב כקבוצת ריכוז"

הממונה על הגבלים עסקיים: "החוק כיום לא מאפשר לרשות להתמודד עם העלאת מחירים עצמאית של חברות. לאחר שהתיקון לחוק ההגבלים ייכנס לתוקף, נוכל לנקוט צעדים גם במצבים אלו"

טל ליטמן 11:2415.06.11

האם המחאה הציבורית נגד מחירי הקוטג' תקבל בקרוב חיזוק מהמדינה? לפי הממונה על הגבלים עסקיים, יש סיכוי: "לאחר שהתיקון לחוק ההגבלים ייכנס לתוקף, שוק החלב יכול להיות מועמד להכרזה כקבוצת ריכוז" - כך אמר הבוקר (ד') דיוויד גילה בראיון לגלי צה"ל, על רקע המחאה הציבורית שהתפתחה

בעקבות גל עליות המחירים.

 

"החוק במתכונתו הנוכחית יכול לטפל במונופולים, בקרטלים ובמיזוגים. לחוק כרגע אין כלים להתמודד עם פעילות עצמאית של פירמות, במצב שמתחרים מעלים מחירים אחד אחרי השני. זו הסיבה שמאוד דחפנו לתקן את התיקון לקבוצות ריכוז", אמר גילה.

 

גילה הדגיש, כי "התיקון נמצא בשלב חקיקה מתקדם. אתמול הוא עבר בועדת הכלכלה בראשות היו"ר כרמל שאמה הכהן. ברגע שהוא יעבור קריאה שניה ושלישית אנו נוכל להכריז על שוק בו התחרות מועטה כקבוצת ריכוז".

 

בהתייחס להכרזה על שוק החלב כקבוצת ריכוז אמר גילה: "הוא יכול להיות דוגמה. זהו שוק עם שלוש פירמות והרבה חסמי כניסה, אך אנחנו צריכים לנתח את השוק בצורה מעמיקה, ולראות שמתקיימים בו תנאים שמצדיקים הכרזה על קבוצת ריכוז. אבל אני לא יכול לומר מעל גלי האתר מה הרשות תעשה בעתיד".

 

גילה הוסיף על המחאה הצרכנית נגד הקוטג', באומרו כי מדובר בדבר קריטי לשמירת זכויות הצרכנים. "אני חושב שמודעות של צרכנים היא דבר קריטי. התפקיד שלנו לטפח תחרות. אבל אם הצרכנים לא ייצאו מהאדישות, כל המאמצים שלנו לא יועילו. הפירמות ינצלו את הצרכן האדיש. זה לא רק בפייסבוק אלא גם ללכת לסופר הרחוק יותר אם הוא באמת יותר זול. זה קריטי כדי שהמאמצים שלנו להגברת תחרות יביאו להגדלת רווחת הצרכן".

 

בכיר ברשות להגבלים אמר ל"כלכליסט", כי כשייכנס תיקון החוק לתוקף, תחל הרשות בעבודת תיעדוף באילו ענפים לטפל. "לאור המשאבים המוגבלים של הרשות, אנו נצטרך להחליט איזה שוק יותר אקוטי. הפרמטרים שאנחנו ניקח בחשבון הם עד כמה הציבור נפגע, עד כמה השוק ריכוזי, ועד כמה ההוראות שהרשות יכולה לתת אפקטיביות. שוק החלב אכן יכול להיות מטופל על ידינו, בגלל שהוא פוגע בכלל הציבור, ובפרט בשכבות החלשות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x