$
תיירות

עליית מחירים ובעיה לבטל חופשות שהוזמנו: בענף התיירות חוששים מקיצור החופש הגדול

החלטת משרד החינוך שהלימודים יחלו ב-26 באוגוסט צפויה "לנגוס" בכמעט שבוע מהחופשות המשפחתיות. "אנחנו מכבדים את ההחלטה, אבל הודעה מהרגע להרגע היא בעייתית. הנזק יהיה אדיר", אומרים בענף

יסמין גיל 18:0631.05.11

החלטת משרד החינוך לקצר את החופש הגדול כך שהלימודים יחלו ב-26 באוגוסט ולא ב-1 בספטמבר מעוררת תגובות בענף התיירות. "קיצור החופש יוצר בעיה אמיתית בקרב משפחות שכבר הזמינו או רוצות להזמין חופשה בקיץ", אמר היום (ג') סמנכ"ל השיווק של איסתא, רונן קרסו. "באופן מסורתי שלושת השבועות

האחרונים של אוגוסט הם המבוקשים ביותר, בעיקר התקופה שאחרי תשעה באב שחל השנה ב-9 באוגוסט".

 

לדבריו, עיקר התנועה של משפחות היא בתקופה זאת, כאשר הקייטנות ברובן מסתיימות וגם עובדי משרדי הממשלה, בתי המשפט ומוסדות הציבור יוצאים לחופשות מרוכזות. הוא מעריך כי ביקושי השיא יצטמצמו כעת לתקופה שבין ה-10 ל-24 באוגוסט: "משפחות ובעיקר כאלו עם ילדים ביסודי, אינן אוהבות להפסיד את תחילת הלימודים ולכן יהיו רבות שירצו לבטל חופשות שכבר הזמינו או להקדימן", אמר.

 

לגבי דמי ביטול עבור משפחות שכבר הזמינו חופשות בסוף אוגוסט, אמר קרסו: "טיסות השכר והנופשונים ברובם עדיין אינם מחויבים בדמי ביטול. הבעיה הקשה היא בטיסות אל על, שם יש דמי ביטול ללקוחות שכבר הזמינו טיסות".

 

המשנה למנכ"ל אופיר טורס, יהודה זפרני, הוסיף: "היום ענף הנסיעות קצת מבולבל כי רוב הלקוחות, קרי ההורים והתלמידים, כבר הזמינו את החופשות המשפחתיות לקיץ. הבעייתיות הגדולה שזה נופל על תאריכים שבהם מרבית המעסיקים יוצאים לחופשה שנתית. החופשות כבר מוזמנות והנזק יהיה אדיר. ככלל אין לנו בעיה עם הקיצור, אבל שיתחיל בשנה הבאה. אנחנו מכבדים את ההחלטה, אבל הודעה מהרגע להרגע היא בעייתית ואנחנו חוששים שלקוחות וענף התיירות יינזקו מזה. לקראת השנה הבאה אפשר להתארגן מראש, אבל השנה יכולה להיות אנדרלמוסיה רצינית. אנחנו מדברים על עשרות אלפי ישראלים בתקופה הזאת".

 

מנהלת השיווק של אשת טורס, גלית זכאי, אומרת כי המהלך עלול להשפיע על המחירים: "זה יכול לגרום לכך שהביקושים והתפוסות של אמצע יולי-אוגוסט יהיו גבוהים מהרגיל מכיוון שטווח זמן האפשרות לצאת לחופשה מצטמצם. אז עלולות להיות תפוסות גבוהות יותר בבתי המלון, מצוקת חדרים, תפוסות גבוהות בטיסות - ובהתאם עליית מחירים".

 

אלא שלדבריה יש גם נקודת אור בכל העניין, לפחות עבור הלקוחות: "זה יכול לגרום לכך שכבר בסוף אוגוסט המחירים ירדו בצורה משמעותית. אם בכל שנה המחירים יורדים ב-31 באוגוסט או ב-1 בספטמבר, אז השנה הם ירדו כבר כמה ימים לפני. זה אמנם לרעת הסיטונאים, אבל לטובת הלקוחות. המחירים בסוף אוגוסט יורדים ב-40%-50% לעומת מחירי שיא הקיץ".

 

מהתאחדות סוכני הנסיעות נמסר: "הודעת הממשלה התקבלה בענף התיירות בתדהמה. בענף רואים את ההחלטה כנובעת מתכנון לקוי וכלא מתחשבת בעליל בפעילות העסקית במשק".

 

מנכ"ל ההתאחדות, יוסי פתאל, הוסיף: "החלטת הממשלה תגרום לנזק כלכלי גדול ובלתי הפיך לענף התיירות ותותיר את הסוכנים עם מלאים של טיסות וחדרי מלון בחו"ל והסכמים חתומים מול שוקת שבורה. עובדה נוספת שיש לקחת בחשבון היא שמרבית הלקוחות שהזמינו חופשתם לפני זמן רב, לא יוכלו לקבל החזר בגין הביטול. היינו סבורים שההחלטה תיכנס לפועל כפי שהוצע מלכתחילה, בשנת 2012".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x