$
משפט

לאחר עשור: צו כינוס למקימת מלון סאן-רייז

בעל המניות בחברה שבנתה את המלון, יצחק דיין, ממשיך לטעון: בנק דיסקונט שכר חוקר פרטי מפוקפק ורשת פתאל מימנה על חשבון המלון את החתונה של המנכ"ל שלה. חברי קיבוץ אילות בעדות: דיין הפעיל אלימות

מארק שון 13:4530.05.11

לאחר מאבק משפטי של בנק דיסקונט שנמשך כעשור, ניתן ביום חמישי האחרון צו לכינוס הנכסים של חברת אילונית, מקימת המלון סאן-רייז באילת. הפרשה כוללת סכסוכים מרים בין הבנק שנתן את האשראי לבנייה, בעלי המניות של אילנות - יצחק דיין וקיבוץ אילות, וחברת פתאל שמנהלת את המלון. השופטת דניה קרת-מאיר כתבה בהחלטה, כי "קיים חשש ממשי כי לאחר סיום מינויו של המנהל המיוחד בתיק, ייקלע המלון לקושי של ממש", זאת לאור היחסים המעורערים בין הצדדים.

 

מה דעתך על מניית דיסקונט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

רו"ח יזהר קנה, ששימש מנהל מיוחד בחברה, העריך בחוות דעת כי כוח ההחזר המצרפי של החברה עומד על כ-10 מיליון שקל לשנה בשנים הקרובות. בעדותו ביוני 2007, כשנשאל איך הוא מעריך את שווי המלון השיב, כי "אל תתפוס אותי במילה, כי זה דוקטורט מאוד ארוך, אבל בין 120-100 מיליון שקל, בהערכה גסה".

 

את בנק דיסקונט ייצגו עו"ד אלון פומרנץ, עו"ד יריב שלום ועו"ד עומר מאירי ממשרד ליפא מאיר ושות'.

 

במקביל להוצאת הצו, הגיש דיין ביום ד' האחרון בקשה לאשר לו תביעה נגזרת נגד אילונית, ובמסגרתה העלה טענות חמורות נגד התנהלות הבנק עצמו ונגד חברת פתאל. את דיין מייצגים עורכי הדין סופי פינצ'בסקי ותומר יוסף.

  

דיין טוען בבקשה, כי פתאל ומנהליה פעלו בסיועו, הדרכתו והכוונתו של הבנק, שמטרתו היתה לערער את המצב הכספי של אילונית ולהובילה למצב של כינוס נכסים. לטענת דיין, קיבוץ אילות כאמור שיתף פעולה עם "מזימת דיסקונט ופתאל". דיין טוען עוד, כי מנכ"ל הבנק בזמנו, גיורא עופר, נפגש עשרות פעמים עם אנשי קבוצת פתאל והנחה אותם בביצוע המעשים שנועדו לפגוע באילונית.

גיורא עופר גיורא עופר צילום: בועז אופנהיים

 

לטענת דיין, דיסקונט עשה שימוש בשירותיו של "חוקר פרטי מפוקפק" שתפקידו היה לתת תצהיר מטעמו של דיסקונט. כוונתו של דיין היא לדוד עקיבא, ששימש כחוקר במשרד חקירות "אריק פרידר - שירותי חקירות ומידע", והסתבך לאחר מכן בפרשה פלילית שממנה זוכה. לטענת דיין, משגילה הבנק את מעשי החוקר הפרטי, משך את התצהיר.

 

"משתה של חמישה ימים"

 

דיין תוקף במסגרת הבקשה לא רק את התנהלות הבנק אלא גם את רשת פתאל המנהלת את המלון. לטענת דיין, פתאל "המציאה" שכר למנכ"ל מטעמה גדי פריבר על חשבון אילונית ובין היתר שילמה את ההוצאות של חתונתו של פריבר, שכלל "משתה של חמישה ימים כאילו היה זה קדם אירויזיון". דיין טוען עוד כי פתאל תרמה תרומות שונות, על חשבונה של אילונית, ללא אישורה וללא ידיעתה, והציגה את הדבר כאילו התרומה היא מאת פתאל.

 

אך גם דיין עצמו אינו יוצא נקי מהפרשה. העדויות שנמסרו במהלך ההליך מצידם של אנשי הקיבוץ (שמחזיק יחד איתו במניות אילונית) התייחסו לאלימות של דיין עצמו. יוסי רקח ורוז'ה פולצ'ק, העידו ביחס להתנהלותו של דיין, בין היתר על אלימות שהפעיל.

 

יוסי רקח, המנהל העסקי של הקיבוץ מאז ינואר 1998, נשאל בעדותו ביוני 2007 לגבי פעילות הדירקטוריון של אילונית. "אנחנו ניסינו להכניס את אבי מרגלית כדירקטור מקצועי וחיצוני. באחד הדיונים הוא קיבל מכות רצח והתפטר באותו היום... חשש לגבי האלימות של מר דיין, אני לא התערבתי בעסק בין השאר מחשש אישי. בחלק מחיי גם הייתי מאובטח בגללו, בתקופה שהוא הכה את חבר "פתאל"".

 

האירועים שהוא התייחס אליהם התרחשו בסוף 2002 ותחילת 2003. רוז'ה פולצ'ק, חבר אילות ומזכיר הקיבוץ, העיד דברים דומים באותו הדיון. הוא נשאל האם קיבל איומים והשיב, "לא אישית, קיבלנו איומים כקיבוץ, שאלימות תגיע גם לחצר הקיבוץ. אגב, על זה גם הגשנו תלונה במשטרה".

 

מבנק דיסקונט נמסר בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את הטענות נגד הבנק הנכללות בתביעה שהגיש מר דיין. בפסק הדין שהתקבל דחה בית המשפט את כלל טענות אילונית וקיבל את בקשת בנק דיסקונט. בית המשפט מינה כונס נכסים קבוע לחברת אילונית וחייב את אילונית לשלם לבנק דיסקונט הוצאות ושכר טרחת עורך דין בסך של 150 אלף שקל.

 

"זאת ועוד, בפסק דין זה נקבעו מספר קביעות לגבי מהימנותו של מר דיין, הרוח החיה באילונית ומי שיזם את ההליכים נגד דיסקונט, ובפס"ד נכתב: 'לסיכום, הסתירות הרבות בגרסתו של דיין גורמות להיעדר מהימנות מוחלט'.

 

"לגבי הטענות המועלות בכתב התביעה נגד מנכ"ל הבנק היוצא מר גיורא עופר, נדגיש כי אין להן שחר ואנו דוחים אותן על הסף".

 

מרשת פתאל לא נתקבלה תגובה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x