$
בארץ

פרשת המיכלית שנמכרה לאיראן: משרד החוץ לא יתערב לטובת האחים עופר מול הרשויות בארה"ב

משרד החוץ הצטרף להודעה של משרד הביטחון מאמש לפיה הוא מסיר מעליו את האחריות לפרשה. משרד החוץ: המציאות ממחישה את הצורך שחברות ינהגו בזהירות המירבית בקשריהן העסקיים הבינ"ל

נעמה סיקולר 19:1626.05.11
משרד החוץ הגיב הערב לראשונה לפרשת המיכלית שנמכרה לאיראן והבהיר כי לא יתערב לטובת סמי עופר מול הממשל האמריקאי וכי על עופר להסדיר את ענייניו מול הרשויות בארה"ב ללא התערבות המדינה.

 

בהודעת משרד החוץ נמסר כי: "ההחלטה האמריקנית האחרונה מתייחסת לחברה פרטית והטיפול

בעניין הינו בין החברה אל מול הרשויות האמריקניות".

 

עוד נמסר, כי "ישראל תומכת במאמצים הבינלאומיים להפעיל לחץ כלכלי אפקטיבי על איראן כחלק מההתמודדות עם תכניתה הגרעינית. המציאות ממחישה את הצורך שחברות ינהגו בזהירות המירבית בקשריהן העסקיים הבינ"ל עקב הפעילות האיראנית המתמשכת והמאומצת להסתרה והטעייה של חברות הנמצאות תחת דזיגנציה. בכך חברות עלולות למצוא עצמן עוברות על סנקציות בינ"ל ואוטונומיות נגד איראן".

 

כמו כן, חזר משרד החוץ על הודעותיו מהימים האחרונים כי הוא בודק את הנושא, יחד עם זאת, בשום מקום לא נמסר כי המדינה מתכוונת לגבות את משפחת עופר בפרשה. "ממשלת ישראל מבחינתה לומדת את פרטי המקרה והשלכותיו" כותב משרד החוץ, "ישראל תמשיך לשתף פעולה עם שותפותיה הבינ"ל, ובראשן ארה"ב, כדי לסכל את שאיפותיה הגרעיניות של איראן, על כל היבטיה".

 

ההודעה של משרד החוץ מצטרפת לזו של משרד הביטחון מאמש, לפיה גם במשרד הביטחון לא מכירים את הפרשה ולא מתכוונים להתערב בעניינה "משרד הביטחון מבהיר כי מאחר ועל פי הפרסומים מדובר בעסקה אזרחית ומאחר והמשרד מפקח אך ורק על ייצוא של ציוד וידע ביטחוני לחו"ל, אין למשרד נגיעה או מידע כלשהו בנושא".

 

בכך למעשה מסירה ממשלת ישראל מעצמה את האחריות לפרשה במסגרתה מכרה חברה בשליטת סמי עופר מיכלית לחברת ספנות איראנית. עופר מרכז כרגע מאמצים להוכיח כי העסקה התבצעה בתום לב, כי כשרות העסקה נבדקה בטרם בוצעה ולא העלתה שום קשר איראני וכי לכל היותר מדובר במחדל או בטעות.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x