שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

"עסקי ספינות התענוגות של עופר לא ייפגעו בעקבות ההסתבכות האיראנית"

בוושינגטון הבהירו כי הסנקציות שהוטלו על סמי עופר לא יורחבו לחברת הענק רויאל קריביאן שבבעלותו. בחברת האחים עופר ממקדים עתה את מאמציהם בניסיון להוכיח לממשל האמריקאי כי העסקה עם איראן התבצעה בתום לב

נעמה סיקולר, טלי שמיר ותומר אביטל 20:4425.05.11

“הסנקציות שהטיל הממשל האמריקאי על עסקיו של סמי עופר לא חלות על חברות־בנות או על חברות אחרות בבעלותו, אלא רק על החברות שסחרו לכאורה עם איראן". כך הבהיר היום בשיחה עם "כלכליסט" גורם רשמי במשרד החוץ האמריקאי.

 

ההבהרה מסירה את סימן השאלה שהעלתה הודעת הממשל האמריקאי אתמול - האם תסתפק ארה"ב בסנקציות על חברות Tanker Pacific Management ו"האחים עופר", או שמא יורם המסך והסנקציות יוטלו על כלל עסקיו של עופר במדינה. במקרה כזה הנזק הכספי והתדמיתי יכול היה להיות גבוה בהרבה, שכן סמי עופר מחזיק גם בחברת הספנות הציבורית רויאל קריביאן, מחברות הספנות התיירותית הגדולות בעולם. לפי הודעת הממשל האמריקאי, Tanker הסינגפורית מכרה בספטמבר 2010 מכלית לחברת ספנות איראנית. חברת האחים עופר, שלה כתובת בתל אביב, היא, לטענת הממשל האמריקאי, בעלת השליטה ב־Tanker.

 

ספינת תענוגות של רויאל קארחביאן. ניצלה מהסנקציות ספינת תענוגות של רויאל קארחביאן. ניצלה מהסנקציות צילום: בלומברג

 

במשרד החוץ הישראלי, לעומת זאת, סירבו היום להתייחס לפרשה וציינו כי הם "לומדים את הנושא".

 

אסטרטגיית התגובה של עופר: "זה מחדל או טעות"

 

למרות ההבהרה האמריקאית, עדיין שוררת עמימות ביחס להשפעות ההיקפיות של הפרשה על עסקיו הבינלאומיים הענפים של עופר. גורמים המקורבים למשפחת עופר הביעו אתמול אופטימיות ואמרו כי בהמשך להתייעצויות ואינדיקציות שמתקבלות מארה"ב הם מבינים שאין לסוגיה זו כל השלכה על עסקיהם האחרים מלבד החברה הספציפית Tanker.

 

בסביבתו של איש העסקים הסבירו עוד כי חברת האחים עופר היא חברת אחזקות השייכת בשרשור לסמי עופר, למרות השם ההיסטורי המקושר גם לאחיו יולי. עוד הבהירו מקורבי עופר כי אין לחברה ממשק עם שום פעילות פרטית או ציבורית אחרת של הקבוצה, לרבות לא חברות ציבוריות בישראל. החברה שכרה שורה של יועצים הפועלים בקדחתנות מול הממשל האמריקאי על מנת לקבל הבהרות להיקף המדויק של הסנקציות. במקביל פועלים בחברה לנסות ולהסיר את המגבלות — הכוללות איסור על קבלת רישיונות יצוא לארה"ב ואיסור על קבלת מימון מהבנק האמריקאי ליצוא ויבוא והן על לקיחת הלוואות של יותר מ־10 מיליון דולר מכל מוסד פיננסי בארה"ב.

 

בחברת האחים עופר ממקדים עתה את מאמציהם בניסיון להוכיח לממשל האמריקאי כי העסקה עם איראן התבצעה בתום לב, כי כשרות העסקה "האסורה" נבדקה בטרם בוצעה וכי הבדיקה לא העלתה שום קשר איראני בעסקה. עוד ינסו להוכיח כי לכל היותר מדובר במחדל או בטעות, ולא בפעולה מכוונת.

 

דווקא בישראל אין סנקציות על סחר עם איראן

 

בישראל אין חוק המטיל סנקציות על חברה שמקיימת יחסי סחר עם איראן. החקיקה היחידה שמתייחסת לנושא אוסרת ומטילה סנקציות על גופים מוסדיים וגופים פיננסים שישקיעו בחברות עם קשרי מסחר כאלה. מדובר בחוק שקידם בנימין נתניהו בעת כיהן כיו"ר האופוזיציה. החוק מורה על הקמת וועדה שתקבע מי החברות שההשקעה בהן אסורה בשל יחסי מסחר עם איראן. רק לאחרונה, למעלה משנתיים לאחר שנחקק החוק, הוקמה וועדה. בינתיים היא גם נמנעה מלקבוע רשימה שחורה של חברות. גורמים באוצר טוענים כי מדובר ב"תפוח אדמה לוהט" שמתייחסים אליו בשיא הרגישות. לא מן הנמנע כי מלבד הרשימה, הוועדה תמליץ להקים רשות ממלכתית שתאחד את כלל הפעולות הכלכליות נגד איראן.

 

ממשרד האוצר נמסר כי הוועדה שהוקמה מכוח חוק איסור השקעה בתאגידים המקיימים קשרי מסחר עם איראן מתכנסת כסדרה על מנת לגבש רשימה של תאגידים כאמור.

 

לפני כחודש אישרה הממשלה שורה של צעדים למאבק בתכנית הגרעין של איראן. לפי ההחלטה, תוקם ועדה בין־משרדית נוספת שעשויה להידרש לסוגיות הכלכליות. בוועדה ישבו נציגי ממשלה רלבנטיים שיבחנו בחודשים הקרובים הטלת סנקציות נוספות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x