בארץ

בעקבות חשיפת "כלכליסט" - התנועה לאיכות השלטון: "להציב רף נורמטיבי ראוי ההולם נבחרי ציבור"

קוראת לרה"מ ולשר המשפטים לעשות זאת בעקבות חשיפת "כלכליסט" לפיה המבקר מחה על כך שהשרים מבקשים לאמץ קוד אתי מקל שיסכן את טוהר המידות של נבחרי הציבור

תומר אביטל 11:1419.05.11

התנועה לאיכות השלטון בישראל קוראת לראש הממשלה להציב "רף נורמטיבי ראוי ההולם נבחרי ציבור". התנועה פנתה לראש הממשלה ולשר המשפטים יעקב נאמן בעקבות חשיפת "כלכליסט" לפיה המבקר מחה על כך שהשרים מבקשים לאמץ קוד אתי מקל שיסכן את טוהר המידות של נבחרי הציבור.

 

התנועה קראה להחלת קוד אתי ראוי ומלא על שרים, "כפי שגובש על ידי הועדה המקצועית בראשה של השופט שמגר או לכל הפחות לאחר התייעצות עמה". התנועה מזכירה כי "נכון להיום אין כל חוק או הנחייה המסדירים באופן שלם את המישור האתי המצופה משרים. על כן, למעט הכללים למניעת ניגוד עניינים לשרים וסגני שרים, נותר התחום הזה פרוץ".

 

לדברי התנועה, באפריל דיווח לה משרד רה"מ כי הממשלה ממתינה להתייחסות המבקר לטיוטה שהכינה ועדת נאמן. כעת אנשי התנועה דורשים ממשרד רה"מ "לבטל את ההקלות המקוממות אשר מוצעות בטיוטת ועדת נאמן, לקבל את הערות המבקר, ולפעול להצבת רף נורמטיבי ראוי ההולם נבחרי ציבור ומשרתיו אשר מכבדים לא רק את עצמם אלא גם את הציבור אותו הם אמורים לשרת".

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בדצמבר סיימו לגבש השרים קוד אתי חדש. בניגוד להמלצות ועדה ציבורית שמונתה לנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, השרים גיבשו כללים אנמיים ומקלים. בין השאר, בטיוטה של הקוד החדש מתאפשר להמשיך לקיים פעילות פוליטית ענפה תוך שימוש במשאבי מדינה; שר לא יישא באחריות לניגודי עניינים של נושאי משרות אמון בשירותו, ומושמטת החובה של ראש הממשלה לבצע בחינה מקצועית ואתית של מועמדים לתפקיד שר.

 

כן הוגמשו הצעות שמגר בנוגע להצהרות ההון של השרים, קשריהם עם מנהלי תיקי ניירות הערך שלהם והמגבלות על קבלת מתנות, שירותים וטובות הנאה במסגרת תפקידם. לדברי המבקר, "הכללים המוצעים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים, האינטרסים של השרים עצמם והאינטרסים של הממשלה".

 

ועדת שמגר הוקמה ביוני 2006 בעקבות בקשת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. שמגר כיהן בוועדה עם הפרופסורים אסא כשר וגבריאלה שלו, ובאפריל 2008 הם הגישו לממשלה טיוטת קוד אתי. באוקטובר 2009 הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת שרים לאתיקה, שתבחן את המלצת ועדת שמגר ותפעל להטמעת הקוד האתי. נתניהו הודה לשמגר על "העבודה המקיפה". לראשות ועדת השרים מונה שר המשפטים יעקב נאמן. חברי הוועדה הנוספים הם השרים אהוד ברק, גדעון סער, משולם נהרי, סטס מסז'ניקוב, דניאל הרשקוביץ ודן מרידור. לאחרונה החליטו חברי הוועדה כאמור לבצע שינויים רבים בקוד האתי המפורט שהציעו שמגר וחבריו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x