שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": ברק מסרב לאשר ליאיר שמיר כהונה שלישית כיו"ר תע"א

בסוף יוני יסיים שמיר שש שנים בתפקיד. באוצר נוטים לאשר קדנציה נוספת אולם שר הביטחון בוחן מועמדים נוספים, בהם גיורא איילנד. שמיר, שזוכה לתמיכת מקורבו מהליכוד, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ח"כ חיים כץ, אומר: "הישגיי מדברים בעד עצמם"

נעמה סיקולר 06:5716.05.11

בעוד שישה שבועות יסיים יאיר שמיר כהונה שנייה כיו"ר התעשייה האווירית (תע"א). ל"כלכליסט" נודע כי שר הביטחון אהוד ברק מתנגד להארכת כהונתו של שמיר, ואף החל בימים האחרונים לבחון אפשרויות למועמדים אחרים לתפקיד.

 

גורמים במשרד הביטחון אמרו אתמול כי בלשכת השר אין כל
כוונה לאשר לשמיר כהונה שלישית, לפחות לא באופן אוטומטי. בקרבת השר העריכו כי אחד המועמדים החלופיים לתפקיד הוא האלוף במיל' גיורא איילנד. שמיר מצדו מעוניין בכהונה נוספת בתפקיד.

 

מינוי יושבי ראש בחברות ממשלתיות בתחום התעשייה הביטחונית נעשה על ידי שר האוצר ושר הביטחון במשותף.

 

ההערכות הן כי בלשכת שר האוצר ייאותו לאשר לשמיר כהונה שלישית בתפקיד, בין היתר לאור מעורבותו הגדולה של שמיר בהליך ההפרטה של החברה, תהליך שנרקם במשרד האוצר וברשות החברות הממשלתיות בחודשים האחרונים. עם זאת, עשויים באוצר להצטרף להחלטת שר הביטחון בתמורה לתמיכתו בעמדת האוצר בסוגיות מהותיות אחרות שעל הפרק דוגמת הנפקת תע"א והפרטת תעש. מי שעשוי להיות שובר השוויון הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו ששמיר נחשב לאחד ממקורביו, ואף ניהל איתו בעבר מגעים על הצטרפות לרשימת הליכוד. מקורב פוליטי אחר שתומך בהמשך כהונתו של שמיר ואף צפוי להפעיל לובינג אגרסיבי בעד המינוי הוא יו"ר ועד העובדים של החברה, ח"כ חיים כץ (ליכוד).

 

שמיר, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, מכהן היום במקביל גם כיו"ר קרן ההשקעות Catalyst Fund. בסוף יוני הקרוב ימלאו שש שנים לכהונתו כיו"ר תע"א, תפקיד שעבורו הוא אינו מקבל שכר. גם ערב סיום הקדנציה הראשונה של שמיר כיו"ר תע"א שררה אי־ודאות גדולה בנוגע להמשך כהונתו לאחר ששר האוצר דאז, רוני בר־און, דרש ממנו לחתום על מסמך התחייבות שלפיו לא יעסוק במקביל לתפקידו בפעילות פוליטית. שמיר סירב לחתום על המסמך, ולבסוף, לאחר כמה שבועות שבהן התנהלה תע"א ללא יו"ר בפועל, אושר המינוי ללא חתימה כאמור מצדו של שמיר.

 

שמיר נחשב לאחד מאדריכלי מהלך הנפקת תע"א בבורסה. המהלך צפוי להיעשות בשני שלבים, הראשון שבהם במהלך 2012 - הנפקה של 30%–40% מהחברה. יאיר שמיר מסר בתגובה: "אני לא עוסק בהמשך כהונתי, הישגיי מדברים בעד עצמם". מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "שמיר אכן מסיים קדנציה שנייה. טרם הוחלט לגבי ההמשך".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x