שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שר המשפטים במושב הפתיחה של הכנס: "כולנו אשמים בסחבת"

יעקב נאמן הגיב לסקר איגוד לשכות המסחר לפיו משרד המשפטים הוא בעל הסחבת הבירוקרטית הגדולה ביותר מבין משרדי הממשלה

משה גורלי 09:1215.05.11

מושב הפתיחה בכנס ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין התקיים כשברקע סקר איגוד לשכות המסחר של הרבעון הראשון לשנה שפורסם בשבוע שעבר. על פי הסקר, משרד המשפטים הוא בעל הסחבת הבירוקרטית הגדולה ביותר מבין משרדי הממשלה. נאמן נמנע מלהאשים גוף מסוים והכריז "כולנו אשמים". נאמן ציין

כי הוא מתנגד להעלאת האגרות המשפטיות שעלולות לחסום את השכבות החלשות מלהיכנס לבית המשפט, אבל הביע את תמיכתו בהטלת כספי הוצאות עונשיות על תובעי סרק או על תובעים שמאריכים דיונים שלא לצורך.

 

עו"ד אמיר חן, ראש מחלקת הנדל"ן בפישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות', טען כי הפתרון לסחבת המשפטית הוא הצרת אפשרויות הכניסה לבית המשפט באמצעות הגדלת האגרות, גם אם הדבר יפגע בחלק מהאנשים. "צריך להטיל אגרה גדולה יותר וכן הוצאות משפט ריאליות. מי שמגיש עתירת סרק לעצירת פרויקט אחרי שהתב"ע אושרה - שישלם מיליון שקל, ואם השופטים לא ישתפו פעולה, שיעבירו זאת בחקיקה".

 

נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר דנה אף היא בסיבות לעיכובים בהליכים. "לא צריך לכרות יער גשם על כל תיק", אמרה בהתייחסה לנטייתם של עורכי הדין להטביע את בית המשפט בניירת. "פסקי דין ניתנים אחרי שנה ויותר בגלל גודל התיק". לטענת ברלינר, ההתמשכות המשפטית מאפיינת בעיקר תיקים כלכליים־פליליים. "ב־2011, סיימתי לדון בערעור על תיק שהעבירות בו בוצעו ב־1997, החקירה הסתיימה ב־2004 וכתב האישום הוגש ב־2009. אפשר להקים מדינה ב־14 שנה", אמרה במחאה.

 

מי שדווקא חילק שבחים לשופטים היה עו"ד יצחק מולכו, שהביא לדוגמה את פרשת חפציבה ואמר: "אילו הפרשה היתה מטופלת בדרך הרגילה, גם בעשר שנים לא היו מסיימים אותה". לדבריו השופטים במקרה, דוד חשין, מוסיה ארד ויעקב צבן, הפעילו בתבונה יצירתית את ארגז הכלים המיוחד למקרים אלה, ובפרק זמן סביר נרקמו ההסדרים מול הבנקים והרוכשים. מולכו איחל לבית המשפט הכלכלי שקם לאחרונה בתל אביב אותן גמישות ויצירתיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x