שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לא רק בסלולר: ביום ראשון כחלון יבקש לבטל את קנסות היציאה גם באינטרנט ובטלוויזיה

משרד התקשורת החל במהלך כבר בפברואר, וכעת נמסר כי ביום ראשון הקרוב תעלה לאישור הממשלה הצעת חוק בנושא

תומר אביטל ושלי פריצקר 16:3411.05.11

לאחר ביטול קנסות היציאה ללקוחות החברות הסלולריות, מבקש שר התקשורת משה כחלון לבטל את קנסות היציאה ללקוחות כל ענפי התקשורת בישראל ובהם: טלפוניה קווית, אינטרנט, כבלים ולווין - מהלך בו החל המשרד כבר בחודש פברואר.

 

משרד התקשורת הודיע לפני זמן קצר כי כבר ביום ראשון הקרוב תעלה לאישור הממשלה הצעת החוק בנושא שקידם המשרד  בנושא. ההצעה גורסת כי חברת תקשורת לא תוכל לגבות ממנוי שיבטל את הסכם ההתקשרות בינו לבין החברה, במהלך תקופת ההתחייבות, תשלום העולה על 8% מממוצע החשבון החודשי בגין שירותים, כפול מספר החודשים שנותרו עד תום תקופת ההתחייבות. הצעת החוק קובעת כי ביטול הקנסות יחול גם על מנויים קיימים.

 

צופים בטלווזיה. קנסות היציאה יבוטלו? צופים בטלווזיה. קנסות היציאה יבוטלו? צילום: shatterstock

 

לדוגמא: מנוי הקשור בהסכם התקשרות הכולל תקופת התחייבות ל-18 חודשים, אשר מבקש לבטל את ההסכם לאחר 12 חודשים, וממוצע החשבון החודשי עבור שירותי בעל הרישיון שצרך עומד על 500 שקלים חדשים, לא יוכל בעל הרישיון לגבות ממנו תשלום העולה על 8% * 500 (שקלים חדשים - ממוצע חודשי) * 6 (חודשים) = 240 שקלים חדשים.

 

חופש לבחור, בלי מגבלות ובלי קנסות

 

השר כחלון אמר היום כי "לאחר שהוגבלו קנסות היציאה בשוק הסלולר, הצעד המתחייב הבא הוא הגבלת קנסות היציאה לכלל החברות והצרכנים בשוק התקשורת. אין שום סיבה שלקוח המעוניין לעבור לחברה אחרת ולזכות בהטבות, ייאלץ לשלם 'קנס'. עם אישור החוק, יוסר מכשול משמעותי, שיסייע בהגברת התחרות, ללקוח יהיה החופש לבחור בלי מגבלות ובלי קנסות".

 

במקביל, משרד התקשורת הוסיף להצעת החוק סעיף שקובע כי לחברות הסלולר אסור לדרוש פירעון מיידי של יתרת התשלומים בעבור המכשיר הסלולרי שרכש המנוי מהחברה, גם אם ההסכם נערך לפני התיקון בחוק ההסדרים שאושר בתאריך 6 בינואר 2011. עם זאת, נכתב כי החברה תוכל להמשיך לגבות מהמנוי את המשך התשלומים עבור ציוד שנרכש ממנה וכן עבור חובות עבר שצבר המנוי.

 

ממשרד התקשורת נמסר כי "הצעד הנוכחי הוא חלק נוסף ממהלך כולל, שמטרתו צמצום חסמי מעבר בין החברות והעברת הכוח ללקוח. כיום, חלק ניכר מהסכמי ההתקשרות המוצעים על ידי חברות התקשורת, כוללים תקופת התחייבות, שביטול ההסכם על ידי המנוי במהלכה, כרוך בתשלום או בהפסד הטבה.

 

"פעמים רבות התשלום אותו נדרש לשלם מנוי המבקש לבטל את הסכם ההתקשרות במהלך תקופת ההתחייבות, הינו גבוה באופן אשר מהווה חסם מעבר ממשי, כך שהמנוי מתקשה לעבור לחברה מתחרה, אף אם הוא אינו מעוניין להמשיך ולקבל שירות מהחברה הנוכחית.

 

"לשם הגברת התחרות והרחבת האפשרויות העומדות בפני הצרכן, משרד התקשורת החליט לצמצם את חסמי המעבר ולהקל על מנוי המבקש להחליף את החברה שממנה הוא צורך שירותים".

 

קרב מול הלוביסטים

 

אם תאושר הצעת החוק על ידי הממשלה בוועדת השרים לענייני חקיקה, תועבר ההצעה לאישור הכנסת בקריאה ראשונה, ולאחריה לוועדת הכלכלה, לקראת הכנתה לקריאה שנייה שלישית.

 

במשרד התקשורת נערכים לקרב קשה מול הלוביסטים של טייקוני תקשורת שיושפעו מהתקנה, לרבות כבלים ולוויין, ספקי אינטרנט, טלפוניה נייחת, וטלפוניה בינלאומית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x