$
בארץ

הקרן לעסקים קטנים רשמה ביקושי שיא להלוואות ברבעון הראשון

ברבעון האחרון אושרו הלוואות בסכום של 144 מיליון שקל, גידול של 50% לעומת הרבעון המקביל אשתקד

טל ליטמן 14:4410.05.11

ביקושי שיא בקרן לעסקים קטנים בערבות המדינה שמופעלת על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת. סך הבקשות שהוגשו לקרן ברבעון החולף עמד על 1,050, גידול של 79%, מתוכן אישרה ועדת האשראי של הקרן 496 בקשות, גידול של 50%, בסכום כולל של 144

מיליון שקל. זאת בהשוואה ל-330 בקשות שאושרו בסך 93 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2010.

 

מתוך הבקשות שאושרו, 40 בקשות הן של עסקים חדשים או עסקים בשלבי הקמה, הפלח שסובל מקשיי נגישות לאשראי במידה הרבה ביותר. פלח נוסף שנתקל בקשיי מימון מיוחדים הוא העסקים הזעירים, עבורו הוקם מסלול שנותן הלוואה של עד 100 אלף שקל. ברבעון האחרון אושרו במסלול זה 62 הלוואות בסכום כולל של 4.9 מיליון שקל.

 

הקרן לעסקים קטנים פועלת במסלולים אחדים ובתוכם הון חוזר והשקעה. כ-60% מהבקשות שאושרו ברבעון הראשון של 2011 היו במסלול הון חוזר, ו-15% במסלול השקעה. ברבעון המקביל בשנת 2010 עמד שיעור הבקשות במסלול הון חוזר על כ-73%. הירידה במספר הבקשות במסלול הון חוזר נובעת מהתאוששות הדרגתית של מגזר העסקים מהמשבר האחרון. המשבר הכלכלי הכניס עסקים רבים לקשיים פיננסיים והגדיל את הצורך שלהם באשראי לצורך תזרים מזומנים. עם ההתאוששות, עסקים רבים יותר פנו למסלול ההשקעות, על מנת לפתח את העסק ולהרחיבו.

 

הקרן לעסקים קטנים מופעלת בשיתוף פעולה של אגף החשב הכללי במשרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת ומראשית פעילותה באוקטובר 2003 אושרו 6,136 הלוואות בסכום כולל של 1.75 מיליארד שקל.

 

שר התמ"ת, שלום שמחון: "אין לי ספק כי מגמת הגידול בבקשות שמגיעות לפתחה של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, רק מעידה על המחסור הגדול במקורות מימון זמינים. משרד התמ"ת והסוכנות לעסקים קטנים מקדמים פתרונות חדשים כמו קרן הלוואות לנשים ממגזר המיעוטים שהתחלנו להפעיל יחד עם קרן קורת, וכמו הקרן למפעלים במצוקה שמצויה בשלבי תכנון".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, מסר כי "אנו רואים באשראי לעסקים קטנים כמנוע צמיחה משמעותי למשק. היציאה ממשבר האשראי העולמי מותנית, בין השאר, ביכולת של עסקים קטנים לגדול ולהתפתח, והקרן לעסקים קטנים היא אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר המאפשרים זאת, לכן הנחיתי על המשך פעילות הקרן גם ביציאה מן המשבר, ואנו צופים את המשך תמיכתה במגזר העסקים הקטנים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x