שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תיירות

מבקר המדינה החל לבחון את נושא זיהום הדלק הסילוני

הטיסות הפנים ארציות חודשו היום, לאחר שהופסקו לכמה שעות בעקבות הפסקת הליך התדלוק ממיכלי הדלק בשדות התעופה הפנים ארציים

יסמין גיל וליאור גוטמן 12:5408.05.11

משרד מבקר המדינה החל לבחון את נושא זיהום הדלק הסילוני, שפגע במערך הטיסות הבינלאומיות והארציות מיום חמישי האחרון. בעקבות הבחינה הראשונית יוחלט במשרד המבקר האם יש להרחיב את בדיקת הנושא.

 

מוקדם יותר היום הופסקו לכמה שעות הטיסות הפנים ארציות, ורק לאחר שרש"ת הודיעה

כי "לאחר שהתקבלה ברשות שדות התעופה אישור רשמי בכתב מחברת פז בדבר תקינות הדלק בשדות התעופה הפנים ארציים, אושרו ההמראות בשדות אלה".

 

כאמור, שמשבר הדלק הסילוני נמשך הבוקר, כאשר שוב הופסקו הטיסות הפנים ארציות. רשות שדות התעופה (רש"ת) מסרה הבוקר כי הופסק הליך התדלוק ממיכלי הדלק בשדות התעופה הפניים ארציים, וכי חלק מהמטוסים יתודלקו באמצעות מיכליות. טיסת ארקיע שהמריאה הבוקר מחיפה בדרכה לאילת, עצרה לתדלוק בשדה התעופה דב הוז בתל אביב, אלא שהדלק נחשד שוב כמזוהם. המטוס קורקע והנוסעים הועברו באוטובוסים לנתב"ג, לטיסת ארקיע, משם לאילת. 

 

מוקדם יותר היום הופסקה כליל הפעילות משדה דב. מארקיע ביקשו מהנוסעים דרך שדה תעופה זה להתעדכן עם החברה טרם הגעתם לשדה, שכן כפי הנראה הטיסות יצאו מנתב"ג.

 

רשות שדות התעופה ביקשה מחברת פז אישור כי הדלק תקין: "רש"ת דורשת מחברת פז לקבל מכתב שהדלק בשדה דב הוכרז כמתאים ועומד בסטנדרטים הבינלאומיים", נמסר מהרשות, "כל עוד לא יתקבל אישור כזה, לא ניתן יהיה להשתמש בדלק מהמיכלים". אישור זה, כאמור, התקבל ברשות שדות התעופה ובעקבות כך חודשו הטיסות הפנים ארציות.

 

לגבי נתב"ג, מטוסים שמגיעים ארצה התבקשו להגיע עם מלאי דלק שיספיק להם להמריא מכאן ללא תדלוק, ולנחות בקפריסין או ביוון לתדלוק מלא. מטוסים אחרים ממשיכים לקבל את מנת הדלק ממיכליות מאגר החירום, שיספיק להם לעצור לתדלוק ביוון או בקפריסין.

 

בתוך כך, חברת גרנית הכרמל, בעלת השליטה בסונול, הודיעה הבוקר (א') על הפסקת הזרמת הדלק הסילוני, זאת עקב "חשש כי חומר שהרכבו לא זוהה עלול להסתנן למיכלי התדלוק של המטוסים" לטענת החברה, "הוחלט, מטעמי זהירות, להפסיק לספק דס"ל באמצעות המיכלים של פז נכסי תעופה עד לסיום הבדיקה".

 

סונול היא אחת מספקיות המשנה של דס"ל (דלק סילוני) לתוך מתחם התדלוק לנתב"ג. החברה רוכשת את הדלק הסילוני בבית הזיקוק שבחיפה (בז"ן) ומעבירה אותו דרומה עבור אל-על, היא אחת הלקוחות של החברה. סונול מוסיפה שבשלב זה, ניתנו פתרונות חלקיים ונקודתיים על מנת לאפשר תדלוק מטוסים ומסכמת ש"לאירוע לא תהיה השפעה מהותית על תוצאות פעילותה".

 

אל על: "מרבית הטיסות יוצאות כמתוכנן"

 

בתוך כך הודיעה אל על כי רוב הטיסות יוצאות כמתוכנן. החברה דיווחה לבורסה כי "ביום חמישי נמסרה לחברה הודעה מאת רש"ת על הפסקת תדלוק מטוסים בנתב"ג בדלק סילוני, לאחר שנמצא זיהום לא מזוהה במיכלי התדלוק בנתב"ג. החל ממועד ההודעה, פעלה החברה על מנת ליתן פתרונות חלופיים לקיום טיסותיה, כאשר נכון למועד דיווח זה מרבית טיסות החברה יוצאות כמתוכנן, לאחר שניתנו פתרונות תדלוק אחרים, לרבות באמצעות תדלוק ביעדי ביניים. בשלב זה, אין בידי החברה אפשרות להעריך את ההשפעות הכספיות של האירוע על החברה".

 

כמו כן, בעוד יומיים צפויה אל על לערוך מטס אווירי בשמי ישראל לרגל יום העצמאות, זאת השנה השלישית ברציפות. המטס, במבנה של ארבעה מטוסי בואינג מדגמי 737, 767, 777 ו-747, יחל בשעות הצהריים מול חופי נהריה ומשם דרומה לאורך קו החוף עד אשדוד, חזרה לתל אביב ולכיוון ירושלים.

 

לגבי היתכנות ביטולו של המטס, לנוכח משבר הדלק בנתב"ג והעובדה שמטוסים עדיין מתודלקים ממאגרי החירום ובנמלי תעופה בחו"ל, נמסר מאל על הבוקר: "בשלב זה המטס יתקיים כמתוכנן, בהתאם להתפתחויות". גורם בענף סיפר כי לחברת אל על מאגרי דלק משל עצמה והחברה אף הביאה לארץ בימים האחרונים דלק מקפריסין. בחברה סירבו להתייחס לכך.

 

מישראייר נמסר כי: "בשל המצב שנוצר מרבית טיסות החברה יצאו היום מנתב"ג ויגיעו לנתב"ג, במקום שדה דב. לא בוטלו או נדחו טיסות. הכל נעשה בתיאום עם הנוסעים".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x