שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אחרי שנה בלבד: ישראל חזרה לרשימה השחורה של מדינות המפרות קניין רוחני

נציבות הסחר האמריקאית החזירה את ישראל לרשימה, לאחר שלא העבירה תיקונים לחיזוק ההגנה על קניין רוחני של תרופות אתיות

ענת ציפקין 07:3604.05.11

שנה לאחר שישראל הוצאה מהרשימה השחורה "המחמירה" (priority watch list) של מדינות המפרות קניין רוחני ועברה לרשימת "המעקב" החמורה פחות - החזירה אותה נציבות הסחר האמריקאית לרשימה המחמירה.

 

הרשימה שמפורסמת מדי שנה על ידי הנציבות האמריקאית מחלקת את המדינות המפרות קניין רוחני לפי מספר קטגוריות של חומרה. עד 2010 הופיעה ישראל ברשימה החמורה ביותר במשך חמש שנים והוצאה ממנה, לאחר שבפברואר 2010 חתמה הממשלה על מזכר הבנות עם הנציבות, שבמסגרתו התחייבה להביא לכנסת שלושה תיקוני חקיקה לחיזוק ההגנה על קניין רוחני של תרופות אתיות (תרופות שרק מי שמפתח רשאי לייצר - ע"צ). אלא שמאז, הגישה הממשלה לכנסת רק תיקון אחד - וגם זה עבר בקריאה ראשונה בלבד.

 

 

פארמה ישראל - נציגו של ארגון הגג העולמי של חברות התרופות האתיות - קרא לממשלה לפעול בדחיפות להוצאת ישראל מהרשימה. "השתייכות ישראל לרשימה שבה נמצאות מדינות כמו פקיסטן וונצואלה לא מוסיפה לה כבוד", אמר מנכ"ל הארגון גיא גורצקי.

 

בענף הפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים, המאגד את חברות התרופות בארץ, טענו כי המהלך בלתי מוצדק: "במזכר נעשו ויתורים ממשיים על ידי הממשלה לטובת תעשיית התרופות האמריקאית, שמשמעותם דחיית אפשרות הכניסה של תרופות גנריות לישראל. לוויתורים אלו השלכה כלכלית עצומה על התעשייה בישראל".

 

ממשרד התמ"ת נמסר כי "עד כה הוגש תזכיר חוק אחד, ושני האחרים מצויים בתהליכי הכנה מתקדמים מאוד. עם השלמת תהליכי החקיקה תוסר ישראל מהרשימה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x