$
בארץ

פרס ביד ושם: מחויבים לא להיות גזעניים

בטקס המרכזי בירושלים שפתח את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה אמר נשיא המדינה: "ישראל היא הגשמת החלומות, הנצחת הקורבנות"

ynet 20:3401.05.11

יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתח הערב (יום א') בעצרת המרכזית ב"יד ושם" בירושלים. נשיא המדינה, שמעון פרס, היה ראשון הנואמים, ואמר כי "אנו, בני העם היהודי, היינו קורבנות של גזענות, רדיפות ואפליות, אבל מעולם לא זנחנו את המצווה לכבד כל אדם... האפלה לא סנוורה את עינינו, וגם

בעולם חשוך שאפנו ונשאף להיות אור לגויים... כל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת וגזע יודעים שישראל היא, הייתה ומחויבת להיות הארץ האנטי-גזענית ביותר בעולם".

 

במהלך הטקס ידליקו את המשואות שישה ניצולי שואה, שנבחרו ברוח הנושא המרכזי שעומד מאחורי יום השואה השנה: "שברי זיכרון - הפנים מאחורי המסמכים, החפצים והתצלומים". השישה הם שמחה אפלבאום, אנדריי קאלאראשו, אברהם אביאל, יונה (ינק) פוקס, חוה פרסבורגר ודינה ביכלר. מחר בשעה 10:00 בבוקר תישמע צפירה שתי דקות בכל רחבי הארץ.

  

הנשיא פרס אמר בנאומו כי "בערב הזה איננו לבד. בליבנו חיים שישה מליון מבני עמנו. אנחנו עיניהם הזוכרות. אנחנו קולם הזועק. מעיניהם המתות אל עינינו הפקוחות זורמים מראות האימה. וכפי שהיו - כך ייזכרו". הוא הזכיר: "היינו לבדנו. ללא מדינה משלנו. מפציצי בעלות הברית שחלפו מעל אושוויץ-בירקנאו לא הטילו ולו פצצה אחת על מתקני הרצח ההמוני. השואה קבעה סופית, שאין תחליף לבית משלנו. אין ממלא מקום לצבא הגנה לישראל. היום הקימונו בית משלנו. היום יש לנו צבא מעולה שהעולם למד לכבדו. יש לנו משטר דמוקרטי היודע להתגונן כראוי וּלְשַׁחֵר שלום כדרוש. זו תשובתנו לצורר. לכל צורר".

  

נשיא המדינה הוסיף כי "גם לאחר השואה קיים עדיין משטר שראשיו הם מכחישי שואה ומסיתי שואה לעיני כל. זה צריך לעורר חלחלה בקרב כל אדם, וזעזוע בכל מצפון. הצמרת הפנאטית של איראן היא סכנה לעולם כולו. לא רק איום על ישראל. היא סכנה לכל בית. בכל אתר. סכנה אמיתית לגורל האנושות. מדינות העולם הכריזו שהן לא ישלימו עם נשק גרעיני בידי איראן. הן עומדות עכשיו במבחן התחייבותן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x