$
בארץ

האוצר שיפר את הצעתו לרופאים ב-1%

כשברקע החשש מחידוש העיצומים בבתי החולים, מציע האוצר לרופאים להגדיל את שכרם ב-20% ולא ב-19%, וכן להקים קרן ממשלתית שתחלק מענקים בשווי מאות אלפי שקלים. זו הצעה שגבוהה ב-100 מיליון שקלים מההצעה הקודמת

מיטל יסעור בית-אור, ynet 22:2226.04.11
משרד האוצר העלה את הצעתו לתוספת שכר לרופאים באחוז אחד, כך שתעמוד על 20%. הצדדים נועדים הערב (יום ג') לראשונה מאז תחילת חג הפסח, וצפויים להיפגש גם מחר, כשברקע איומי הרופאים לחדש את העיצומים בבתי החולים, ואולי אף להחריף את המאבק.

  

האוצר מציע ששכרם של הרופאים

יגדל ב-20% ולא ב-19% כפי שאמור היה לקרות לפי ההצעה האחרונה שהגיש להם לפני החג. כ-8% מתוספת השכר מיועדים לתוספת אחידה לכלל הרופאים, ויתר התוספות, בסכום של חצי מיליארד שקל, יינתנו לרופאים בפריפריה וכמענקים למקצועות הסובלים ממצוקת כוח אדם.

 

בנוסף הציע האוצר להקים קרן ממשלתית שתיתן מענקים בשווי מאות אלפי שקלים. קרן המענקים תהיה לפי ההצעה בהיקף של 55 מיליון שקל. ההצעה המשופרת שהציג הערב האוצר גבוהה ב-100 מיליון שקל מההצעה הקודמת שלו.

 

גם בישיבה האחרונה, לפני החג, הסכים האוצר להעלות בכאחוז אחד את עלות הסכם השכר, אם ייחתם לשמונה שנים, מכ-18% ל-19%. ההסתדרות הרפואית דחתה על הסף את ההצעה ההיא. "ברור שזו תוספת לא משמעותית. אנחנו מקווים שההפסקה בשיחות גרמה לאוצר להתעשת ולבוא עם רעיונות אמיתיים. עד כה הם לא השכילו להגדיל את העוגה, אלא בעיקר להעביר את התוספת מכיס לכיס", אמר יו"ר ההסתדרות, ד"ר ליאוניד אידלמן, לפני חידוש המגעים.

 

בהסתדרות הרפואית אמרו הערב כי המחלוקת אינה על תוספות דיפרנציאליות, אלא על גובהן. "הדרישה הבסיסית של ההסתדרות הרפואית הייתה לתת תוספות לכלל הרופאים, וגם לרופאים בפריפריה ובמקצועות שבמצוקה", אמרו שם.

 

על הטענה שלפיה הרופאים מתנגדים לקיצור תורנויות המתמחים, אמרו בהסתדרות הרפואית כי "אם מתמחה יגיע לתורנות בשעה 14:00 ויילך למחרת ב-08:00 בבוקר, הוא יפסיד יומיים של עבודה, ולא יהיה בבית החולים בשעות שבהן הוא יכול להשתתף בניתוחים, ללמוד ולפתח את עצמו. אם באותו שבוע תהיה למתמחה תורנות נוספת, הוא ייעדר מארבעה ימי עבודה. זו בדיחה שאין כדוגמתה, וגם המעסיקים לא מבינים איך יישמו את זה".

 

מחר יערכו הרופאים הפגנה גדולה מול משכן הכנסת בירושלים, ולהפגנה צפויים להגיע גם לפחות 1,000 סטודנטים. זאת אחרי שהערב הכריזו הסטודנטים לרפואה על שביתה מחר בכל בתי הספר לרפואה בארץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x