שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עכשיו זה רשמי: אסותא תקים את בית החולים באשדוד

אסותא נשארה המתמודדת היחידה במכרז להקמת בית החולים, שעלותו מוערכת בכ-650 מיליון שקל; הבנייה תיעשה על ידי דניה-סיבוס

מיקי פלד 17:5611.04.11

אסותא זכתה במכרז להקמת בית החולים באשדוד. היום (ב') נמסרה הודעה על-כך להנהלת רשת בתי החולים הפרטיים, הנמצאת בבעלות מכבי שירותי בריאות. למרות שאסותא היא חברה פרטית, בבית החולים לא יינתנו שירותי רפואה פרטיים, אלא הוא יעבוד במתכונת של בית חולים ציבורי רגיל.

 

הזכייה אינה מפתיעה, שכן אסותא היא המועמדת היחידה שנותרה במכרז לבית החולים, לאחר פרישת שתי המתמודדות האחרות, שירותי בריאות כללית ומעייני הישועה יחד עם אפריקה ישראל. עם זאת, אפריקה ישראל תהיה מעורבת בבניית בית החולים, שכן דניה סיבוס השייכת לקבוצה תבצע עבור אסותא את הבנייה. עלות הקמת בית החולים מוערכת בכ-650 מיליון שקל.

 

המכרז להקמת בית החולים פורסם לפני כשנה וחצי על-ידי האוצר. בהתחלה דובר על מענק הקמה של 130 מיליון שקל, אך עד מהרה הוא עלה ל-487 מיליון שקל, עקב הביקורת של המתעניינות במכרז. גם מועד הגשת המסמכים במכרז נדחה פעמיים ממאי 2010 לדצמבר האחרון.

שוקי שמר, יו"ר אסותא שוקי שמר, יו"ר אסותא צילום: צביקה טישלר

 

במשרד האוצר לא התלהבו, בלשון המעטה, מהקמת בית החולים שנכפה עליהם למעשה על-ידי חקיקה בכנסת. החוק קבע כי אם המכרז שינהל האוצר לא יצלח, אז המדינה עצמה היא זו שתצטרך לממן את הקמת בית החולים מתוך תקציבה ובכך גם להוסיף עוד בית חולים ממשלתי כללי על 11 הקיימים.

 

בית החולים יתפרש על פני 70 דונם ויכיל מבנה מרכזי בו 10 קומות, בהן מחלקות כגון מיון, לידה, ילדים, דיאליזה, כירורגיה ועוד. בין הסיבות לפרישת המתמודדות מהמכרז נמנית הטענה כי לא ברורה הגדרת בית החולים, שכן הוא יהווה מעין עירוב בין בית חולים פרטי, משום שאינו שייך למדינה, לבין בית חולים ציבורי בו יש מחלקות מיון ויולדות. על פי רוב מחלקות מיון לא קיימות בבתי חולים פרטיים, שכן הן נחשבות לא רווחיות. כמו כן, נשמעה ביקורת על כך שבית החולים יהיה למעשה "נכה", כדברי גורם בכיר באחת הקבוצות המתעניינות, משום הוא לא יקבל רישיון למכשירים מתקדמים כמו MRI.

 

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותא, ברך על ההחלטה שהיא תוצאה של תכנון קפדני ומפורט בראשות הנהלת אסותא. "זהו רגע היסטורי בחיי הרפואה ומערכת הבריאות בישראל. אסותא מתחייבת לבנות בית חולים שיהיה לרווחת תושבי אשדוד והסביבה עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, מערכות

 

דר' איתן חי עם, מנכ"ל אסותא ומי שכיהן בעבר כמנכ"ל ביה"ח סורוקה וכמנכ"ל משרד הבריאות: "באסותא כבר מתכוננים להקמת בית החולים על פי כל כללי המכרז. הניסיון הרב שנצבר בהקמת בתי חולים של אסותא הוא יתרון רב ויביא להצלחת הפרוייקט ומימושו בדרך הטובה ביותר".

 

משרד הבריאות מסר: "הבחירה באסותא היתה צפויה כיוון שמדובר במציע יחיד וברצון של האוצר לא לבנות בית חולים ממשלתי. מטריד מאוד שבו בזמן שמתנהל משא ומתן לחיזוק הרפואה הציבורית מוקמת מערכת אשפוזית פרטית, כאשר החוק נועד כדי לאפשר למדינה להקים בית חולים ציבורי ממשלתי. משרד הבריאות חושב שאכן יש להקים בית חולים באשדוד ופועל בכל דרך כדי שהדבר יקרה בהקדם האפשרי.

עם זאת דעתו ידועה מאז ומתמיד שבית חולים זה צריך להיות בית חולים ציבורי ולא בית חולים פרטי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x