$
בארץ

מהבוקר: הרופאים יבצעו רק ניתוחים מצילי חיים; אחה"צ ימשך המו"מ עם האוצר

נציגי ההסתדרות הרפואית והאוצר ייפגשו אחה"צ להמשך המו"מ. האוצר שלח הבוקר מכתב לרופאים בו הוא מבהיר את כוונותיו לגבי סמכויות הבוררות ביניהם, שכרגע מסתמת כפתרון להפסקת עיצומי הרופאים

מיקי פלד 10:3311.04.11

 

הרופאים בבתי החולים הציבוריים החלו הבוקר (ב') בעיצומים שיימשכו שלושה ימים. היום ומחר לא יתבצעו ניתוחים, למעט ניתוחים אונקולוגיים, או

כאלו שיוגדרו כדרושים להצלת חיי אדם על ידי ועדת החריגים של ההסתדרות הרפואית. ביום חמישי יעבדו בתי החולים במתכונת שבת. מרפאות קופות החולים יעבדו כרגיל.

 

נציגי ההסתדרות הרפואית ומשרד האוצר ייפגשו אחר-הצהריים להמשך המשא-ומתן ביניהם. זאת, לאחר שמשרד האוצר שלח הבוקר מכתב לרופאים בו הוא מבהיר את כוונותיו לגבי סמכויות הבוררות ביניהם, שכרגע מסתמת כפתרון להפסקת עיצומי הרופאים.

 

במכתב חזר האוצר על עמדתו לפיה הבוררות תעסוק בנושאי שכר, בעוד הרופאים מעוניינים כי זו תעסוק גם בנושאים נוספים הקשורים למצב מערכת הבריאות, כגון תקנים, שעות עבודה ועוד. עם זאת, למרות הפערים, בהסתדרות הרפואית מסרו כי המכתב מהווה התקדמות משום שהוא מגדיר את המחוייבויות המשפטיות של האוצר בכל הנוגע לבוררות.

 

בכירים במערכת הבריאות מציינים כי בוררות היא המוצא היחידי, שכן הפערים בין הצדדים גדולים מכדי שיהיה אפשר לפתור אותם במו"מ. אף שבמשרד הבריאות יש תמיכה מסיבית בבוררות, סגן השר יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו, הבהירו כי על הבוררות לעסוק רק בנושא השכר. עמדה זאת מקובלת על אנשי משרד האוצר, ששואפים להסדיר בבוררות גם את הכנסת שעוני הנוכחות לבתי החולים.

 

בהסתדרות הרופאים מביעים התנגדות לבוררות מצומצמת, שכן שם מבקשים לטפל גם בבעיות כמו מספר המיטות והתקנים. הרופאים מחכים כעת למכתב ממשרד האוצר, ובו פירוט עמדות היסוד של המשרד במו"מ והנושאים שהמשרד מוכן שייכללו בכתב הבוררות. נכון להיום דורשים הרופאים תוספת של 50% לשכר היסוד לכלל הרופאים, בעוד שהאוצר מוכן לתוספת של כ־8%.

 

במשרד הבריאות ממתינים להצעת האוצר בכל הנוגע להחזרת שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) לבתי החולים הציבוריים. אף שבמשרד לא נרשמת התלהבות מהמהלך, בסביבת ליצמן הבהירו כי "על השולחן יש רק שתי אופציות: החזרת השר"פ או העברה של 300 מיליון שקל נוספים בשנה לבתי החולים".

 

אם יוחלט על האפשרות השנייה, הכסף יוקדש ככל הנראה לביצוע ניתוחים בשעות אחר הצהריים. באופן זה יתאפשר לבתי החולים להשאיר רופאים בכירים בחדרי הניתוחים והטיפולים לאחר שעות העבודה הרגילות.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x