שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

תנו לשר"פ הזדמנות

במקום לצייר את שירותי הבריאות הפרטיים בבתי החולים הממשלתיים כמשיח או כשטן, צריך פיילוט

מיקי פלד 07:1910.04.11

איזה מזל שראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה בישראל ביום חמישי בבוקר ושערוץ 10 שידר את חלקו השני של תחקיר ביביטורס בערב קודם לכן. בעקבות צירוף הנסיבות הזה נראה שמעט הזמן שהיה לנתניהו ואנשיו כדי לעבור על פרסומי הבוקר בתקשורת הישראלית הוקש בעיקר לצמצום נזקים אפשריים מהתחקיר

ולא לקריאת כותרות ופרשנויות בנוגע לשביתת הרופאים שנערכה בשבוע שעבר. ניתן להניח כי אם היה נתניהו קורא את הידיעות הללו הוא היה גונז במהירות את נטייתו לתמוך בהחזרת שירותי הבריאות הפרטיים (שר"פ) לבתי החולים הממשלתיים.

 

שכחו את שכר המתמחים

 

בסיועו של נתניהו, ובקאוליציה מוזרה של מנהלי בתי החולים הממשלתיים וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מוקד הוויכוח המתוקשר בין הרופאים לאוצר עבר מנושא תוספות השכר למתמחים לנושא השר"פ. מנהלי בתי החולים מבקשים לאפשר להם למכור שירותי רפואה פרטיים לבעלי הביטוחים המשלימים של קופות החולים וביטוחי הבריאות הפרטיים — בדיוק כמו שעושים בית החולים אסותא והקליניקות הפרטיות. נתניהו הורה לליצמן ולשר האוצר יובל שטייניץ לבדוק את נושא השר"פ והקפיץ את כולם.

 

בחלק מכלי התקשורת כבר הגיעו למסקנה ששר"פ בבתי חולים ממשלתיים הוא רעיון רע, ויש שהגדילו לעשות וסיפקו תחזיות בדבר מוות של מטופלים שלא יוכלו לשלם עבור הטיפול הפרטי. תחזיות אלה לא טרחו לציין כי הטיפולים ממומנים ברובם מביטוחי הבריאות שבהם מחזיקים כ־80% מהציבור, וכי ההשתתפות העצמית בטיפולים נעה בין מאות שקלים ל־1,000 שקל - לא סכום זניח אבל לא כזה שמתים ממנו.

 

חלק מהפרשנים אף הביאו ציטוטים של משרד האוצר שמתנגד להחזרת השר"פ בטענה כי המהלך יגדיל את ההוצאה הציבורית על בריאות ב־4 מיליארד שקל בשנה. אגב, אם האוצר היה מעניק רק כחמישית מסכום זה להוספת תקנים, מיטות ומכשור רפואי, כל הוויכוח בינו לבין הרופאים היה נחסך.

 

משרד הבריאות לא יכול לפקח

 

מנגד ניצבים התומכים בהחזרת השר"פ, שמציגים את המהלך כמשיח שיציל את מערכת הבריאות מקריסה כלכלית. האמירה כי ההצגה הזו אינה מדויקת תהיה מחמאה. בתי החולים הציבוריים הם בזבזנים, מרבים באשפוזי יתר מיותרים ורמת ניהול הכספים בחלק מהם בעייתית. מערכת שצוברת גירעון של 600 מיליון שקל בשנה, כשההנחות שהיא נותנת לקופות החולים שוות לכמיליארד שקל בשנה, לא יכולה להיות יעילה כלכלית.

 

התומכים והמתנגדים רואים את החזרת השר"פ לבתי החולים הממשלתיים רק בצבעים של שחור ולבן. משום מה אף אחד לא חשב על אפשרות ביניים כמו תוכנית ניסיונית של שר"פ מוגבל בכמה בתי חולים בפריפריה לתקופה קצובה, ושתסתמך רק על תשלומי הביטוחים המשלימים. היות שפיקוח משרד הבריאות על בתי החולים רפוי גם כך, ראוי שתפקח על ה"פיילוט" ועדה ציבורית שתוודא שהכספים שייכנסו מהשר"פ ישמשו רק לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית. הכספים יופנו להשארת רופאים בכירים בבתי החולים הממשלתיים בשעות אחר הצהריים ושיפור תשתיות של יחידות רפואיות שלא נהנות מהשר"פ באופן ישיר, כמו פנימיות ופגיות. זה לא מסובך, רק צריך להפסיק קודם עם הדמגוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x