בארץ

שקט בבקשה: ארדן יוצא למאבק נגד השימוש בסלולרי באוטובוסים

מבקש להקים צוות מקצועי שימליץ על אמצעים שניתן לנקוט נגד שימוש מוגזם בטלפונים סלולריים בתחבורה הציבורית

ליאור בן דוד 08:5110.04.11

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן יוצא למלחמה נגד השימוש בטלפונים סלולריים בתחבורה ציבורית. ארדן פנה ביום חמישי לשר התחבורה ישראל כץ, בבקשה להורות על הקמת צוות מקצועי משותף לשני המשרדים, שימליץ על אמצעים שניתן לנקוט נגד שימוש מוגזם בטלפונים סלולריים בתחבורה ציבורית.

 

במשרד

להגנת הסביבה מסבירים כי על פי חישובים שערך המשרד, מספיק שרבע מנוסעי קרון רכבת או אוטובוס ישתמשו במכשיר הסלולר, כדי שכלל הנוסעים ייחשפו לרמת קרינה מעל המומלץ - ובשונה ממרחבים ציבוריים אחרים, באוטובוס או בקרון רכבת אין לנוסע דרך להימנע מהחשיפה לרעש ולקרינה.

 

"שימוש בלתי מרוסן בסלולר מטריד חלק מהנוסעים, ופוגע בצורך לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית", מסר ארדן. במשרדו טענו עוד כי נוסעים רבים מתלוננים על נוסעים אחרים המנהלים שיחות קולניות, או מפעילים את מכשיר הסלולר כנגן מוזיקה תוך שימוש ברמקול.

 

היוזמה שואבת השראה מפרויקטים דומים ברחבי העולם, שבהם הוטלו הגבלות על השימוש בטלפונים ניידים בתחבורה הציבורית: בשטוקהולם, למשל, הושקו אשתקד אזורים "נקיים" ממכשירים סלולריים ברכבות ובאוטובוסים; ובווינה הקרון האחרון בכל רכבת הוגדר כקרון ללא טלפונים סלולריים.

 

עם זאת, ההגבלות אינן מעוגנות בחוק ומהוות יוזמה פרטית של החברות המעניקות שירותי תחבורה ציבורית. חלוצת הרעיון היא חברת הרכבות האמריקאית אמטראק, שכבר בשנת 2000 השיקה בחלק מן הרכבות "קרונות שקטים", שבהם אסור להשתמש ללא אוזניות במכשירים הגורמים רעש, ובהם טלפון סלולרי, ביפרים, משחקים אלקטרוניים, לפטופים ונגני תקליטורים או די.וי.די. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x