$
בארץ

משרד ראש הממשלה נאבק להוריד את התמיכה שמקבלים אברכים בכולל ב-10%

ב-2010 הגדילה ועדת הכספים את תקציב התמיכה באברכים ל-140 מיליון שקל, אך ראש הממשלה קבע כי התמיכה תקטן ל-127 מיליון שקל

תומר אביטל 07:2405.04.11

אנשי משרד ראש הממשלה נלחמים על הקטנת התקציב המוקצה לאברכים. ל"כלכליסט" נודע כי פקידי הלשכה חותרים בימים האחרונים להפחתת תמיכות המיועדות להבטחת ההכנסה לאברכי הכוללים ל־127 מיליון שקל לשנה במקום 140 מיליון שקל.

 

ביוני 2010, לאחר עשור של דיונים, קבע בית המשפט

כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. בית המשפט קבע כי מראשית שנת 2011 היא לא תיכלל בתקציב המדינה. אולם בסוף דצמבר קבעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו בהחלטת ממשלה כי הקצבה תשולם, אך משך הזמן שתחולק יוגבל בחמש שנים. כמו כן הוחלט כי מדי שנה בחמש השנים הבאות יעמוד היקף התמיכה על הסכום שניתן ב־2010 - כ־127 מיליון שקל. אולם בשבוע האחרון של שנת 2010 הקציבה ועדת הכספים 13 מיליון שקל נוספים לסעיף התמיכה לאברכים. כתוצאה מכך גורמים שונים הסיקו כי התמיכה השנתית העתידית תעמוד גם כן על 140 מיליון שקל.

 

המחלוקת עלתה לפני השטח לאחר שבינואר עתרו לבג"ץ המרכז לפלורליזם יהודי, התאחדות הסטודנטים, עמותת חדו"ש ועוד כמה ארגונים. בעתירה נכתב כי מדובר ב"ניסיון נואל ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון תוך רמיסתו ברגל גסה של עקרון השוויון".

 

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב בנוסח מעורפל כי "סך התמיכה התקציבית הכוללת לאברכי כוללים יעמוד על סכום קבוע בהתאם לסכום שבוצע בשנת 2010. נכון למועד כתיבת דו"ח הוועדה, התקציב עמד על 127 מיליון שקל. הנתונים וההערכות שהיו בידי הוועדה עודכנו בחלוף החודשים, והסכום העדכני להיקף התמיכה בשנת 2010 הנו כ־140מיליון שקל".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "בעת כתיבת דו"ח הוועדה וקבלת החלטת הממשלה, הסכום עמד על 127 מיליון שקל. משרד ראש הממשלה יעמוד על כך שזה יהיה הסכום שיבוצע בפועל".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, מסר בתגובה: "מתברר שלא קיצוץ בתקציב הבטחת הכנסה לאברכים היה פה, אלא הגדלה מיידית של 10%. הממשלה הזאת לא מפסיקה לחבל במאמצים של עצמה להוציא אברכים לעבודה. יד אחת משקיעה הון בהכשרה מקצועית ועידוד מעסיקים, ויד שנייה נותנת לאברכים עוד ועוד הטבות כדי שלא ישתלם להם לעבוד. כך מוכרת ממשלת נתניהו את עתיד כלכלת ישראל בנזיד כמה חודשי שלטון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x