שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ברגע האחרון: ועדת הכספים אישרה הקלות בחוק ששינסקי

יממה לפני אישורו הצפוי של החוק במליאת הכנסת, אישרה ועדת הכספים בקשה לרוויזיה שהגיש היו"ר משה גפני, לפיה משרד התשתיות לא יחויב להעביר את כלל המידע שברשותו בנוגע למאגרי הגז והנפט לרשות המסים. לדבריו, השר עוזי לנדאו ביקש את ההסתייגות

תומר אביטל וליאור גוטמן 17:3629.03.11

24 שעות לפני אישורו הצפוי של חוק ששינסקי במליאת הכנסת, מתגייסת ועדת הכספים להעניק הקלה לחברות האנרגיה. הוועדה אישרה בקשה לרוויזיה שהגיש יו"ר הוועדה משה גפני, שמטרתה לרכך את מערכת היחסים בין רשות המסים למשרד התשתיות.

 

בניגוד לנוסח שביקש להעביר האוצר, הבקשה שאושרה

אומרת כי משרד התשתיות לא יחויב להעביר את כלל המידע שברשותו בנוגע למאגרי הגז והנפט לרשות המסים.

  

התיקון נעשה, ככל הנראה, ביוזמתו של שר התשתיות עוזי לנדאו, שגם הגיע במפתיע לדיוני הוועדה. חברי הכנסת יצביעו עליו בעוד דקות אחדות.

   

ח"כ שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על היוזמה. לדבריה, "רשות המסים היא לא אויב. המטרה של החוק זה גם שרשות המיסים תקבל את כל המידע". הסעיף המדובר קובע כי "הממונה יעביר למנהל את המידע והחומר הנדרשים לצרכי הפעלת חוק זה".

גפני הבהיר בישיבה, כי "השר לנדאו הבהיר שרצה להגיש הסתייגות למליאה. דברנו עם שר האוצר והוא מסכים". יחימוביץ' קטעה אותו ואמרה כי "דיברתי עם אנשים באוצר והם לא מסכימים. אולי אנו לוחצים עכשיו את שר האוצר שרק רוצה לאשר את החוק הזה מחר", אולם גפני המשיך "השר הסכים. אני לא רוצה את הסעיף הזה. כל החוק מלא בהתייעצות בין הממונה שיושב במשרד התשתיות למנהל רשות המסים. מדוע המנהל צריך לדעת על הנושא הזה?".

 

יצוין, כי כוונת האוצר להתערב בענייני הממונה על הנפט שבמשרד התשתיות אינה חדשה. כבר בחוק ההסדרים האחרון ביקש האוצר להכניס שני נציגים מטעמו למועצת הנפט, היא המועצה שמחלקת את רישיונות החיפוש לגז ונפט בישראל. לדברי האוצר לא ייתכן שמאגרי אנרגיה בשווי מיליארדי דולרים יחולקו בלי שלאוצר תהייה יד בנושא. הרעיון נדחה ולא יושם, והאוצר ניסה שנית - באמצעות החוק הנוכחי להכפיף את הממונה על הנפט אליו. מי שמכהן בתפקיד היום הוא ד"ר יעקב מימרן. גורמים שמקורבים לאוצר מסרו שביטול הסעיף בוצע לאחר התייעצות עמם, ושאין בכך שום הקלה לשותפות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x