$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - ישראמקו משלימה את המימון לתמר: בנק נטיקסיס מצטרף

הבנק הצרפתי מצטרף לשני הבנקים המממנים, דויטשה בנק ולאומי. כך תוכל ישראמקו להעמיד את נתח המימון שהיא חייבת לשאר שותפות הקידוח לקידום העבודות. סגירת מתווה המימון התאפשרה לאחר סיום עבודת הכנסת על מסקנות ששינסקי

ליאור גוטמן 06:5929.03.11

בנק נטיקסיס (Natixis) הצרפתי נמצא במגעים מתקדמים להצטרפות לחבילת המימון של ישראמקו עבור קידוח תמר, כך נודע ל"כלכליסט". נטיקסיס צפוי להצטרף לשני הבנקים המממנים, דויטשה בנק ולאומי, ועם הצטרפותו תוכל החברה להעמיד את נתח המימון שהיא חייבת לשאר שותפות הקידוח למען קידום העבודות. נטיקסיס נחשב לאחד הבנקים הגדולים בצרפת עם שווי שוק של יותר מ־12 מיליארד יורו. הבנק נסחר ביורונקסט (בורסת פריז), ואם התנאים עמו יבשילו, מדובר באחת ההשקעות הראשונות שלו בישראל בתחום האנרגיה.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי הסגירה הסופית של מתווה המימון התאפשרה לאחר סיום עבודת הכנסת על מסקנות ועדת ששינסקי, שהבהירו את הערפל ששרר סביב מסגרת המיסוי החדשה של חברות גז ישראליות. במהלך אפריל הקרוב אמורים ישראמקו ונציגי המממנים השונים לחתום רשמית על מסמכי ההלוואות, מה שיאפשר את קידום עבודות הפיתוח של שותפות תמר.

 

 

ישראמקו היא החברה היחידה שלא השלימה כל מימון - לא מימון ביניים ולא קבוע - עבור הפקת הגז, ובשל עבודת ועדת ששינסקי נדחה מימונה של ישראמקו כמה פעמים בעבר. עלות הפקת הגז נאמדת ביותר מ־3 מיליארד דולר עבור כלל

השותפות, שכוללות חמש חברות (נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר, ישראמקו ודור גז). שאר החברות (דלק ודור) כבר השיגו מימון זמני (ביניים) בהיקף של 430 מיליון דולר שמקורו בברקליס וב־HSBC. נובל אנרג'י מגייסת את המימון הדרוש ממקורות עצמיים.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", כלל חלקה של ישראמקו במימון יגיע ל־750 מיליון דולר. את חלקו הראשון של המימון, מימון קצר טווח, יוביל דויטשה בנק בהיקף של 350 מיליון דולר. מדובר בהלוואה לטווח של שלוש שנים, והריבית הצפויה היא ליבור + 3.5%–5%. שאר המימון יגיע מגופים מוסדיים שכוללים בין השאר את מנורה, מגדל, מבטחים, הראל וכלל, וההלוואה שם שקלית צמודת מדד הנושאת ריבית של 5%–5.5% לטווח של עשר שנים. השלמת המימון היא אחת הפעולות האחרונות של מנכ"ל החברה היוצא יוסי לוי, שליווה אישית את נושא הסגירה הפיננסית במשך 18 החודשים האחרונים. מחליפו של לוי טרם נקבע, אולם הוא יקבל לידיו חברה שהשלימה את גיוס ההון לפרויקט הגדול ביותר שאליו היא שייכת.

 

מדויטשה בנק ומישראמקו סירבו להגיב לידיעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x