$
בארץ

הממשלה תצביע ביום ראשון על הדחת יו"ר רשות החשמל

שר התשתיות עוזי לנדאו הכריז כבר לפני כשנה כי אינו מסוגל לעבוד מול אמנון שפירה ופעל להדחתו. בהצעת המחליטים שהוגשה לשרים נכתב ששפירה "אינו ממלא את תפקידו כראוי"

ליאור גוטמן 08:5424.03.11

הממשלה תתבקש להצביע ביום ראשון הקרוב על הדחתו של יו"ר רשות החשמל אמנון שפירה. בהצעת המחליטים שהוגשה לעיון השרים נכתב שהסיבה העיקרית היא ששפירה "אינו ממלא את תפקידו כראוי".

 

מדובר בסאגה שהחלה לפני כשנה, כאשר שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו גילה מהתקשורת שרשות

החשמל החליטה להוריד את תעריפי החשמל לציבור בשיעור שנע בין 9.6 ל-16.3 אחוז (צרכנים פרטיים ותעשייתיים, בהתאמה). לנדאו הכריז שהוא אינו מסוגל לעבוד מול שפירה ופעל להדחתו, מהלך שזכה גם לתמיכת שר האוצר שטייניץ.

 

אמנון שפירה העביר לממשלה, באמצעות עורכי הדין שרון קלינמן ומיכאל נאור, את עיקרי טענותיו לקראת הכרעת הממשלה הצפויה בעניין ההצעה להעביר אותו מכהונתו כיושב ראש רשות החשמל. לדבריו, הרקע להליך ההדחה עומד סירובו להיכנע לאולטימטום של שר התשתיות הלאומיות, שדרש את העלאת תעריפי החשמל. מייד לאחר שהתפרסם כי רשות החשמל אינה מקבלת עמדה זו - השר דרש משפירה להתפטר, ולכן מדובר בניסיון לפגוע בעצמאות רשות החשמל

 

שפירה דוחה את טענת השר לפיה הוא הטעה אותו ואמר לשר לנדאו שהתעריף צפוי לעלות. לטענתו, השר לנדאו בוודאי ידע כי התעריף צפוי לרדת, לאור הירידה בעלויות הייצור. שפירה אף התייחס גם לטענה כאילו ראיון שמסר לתקשורת מהווה התנהלות שאינה הולמת פקיד ציבור, וטען כי הדברים שמסר בראיון היו דין וחשבון לציבור אודות הנעשה בתחום פיקוחו, במסגרת תפקידו. לדברי שפירה, גם אם שר התשתיות הלאומיות ראה עצמו נפגע מדברי הביקורת, הדבר אינו מצדיק סנקציה של הדחה.

 

שפירה מסכם שהליך ההדחה נובע מעמדתו המוצהרת של השר לנדאו לפיה יש לצמצם את סמכויותיהם של פקידי ציבור ורגולטורים. "השר לנדאו ביקש לצמצם גם את סמכויות רשות המים ואת סמכויות פקידי משרד האוצר. שפירה טען כי ההצעה להדיחו מעבירה לפקידי ציבור מסר ברור: עליכם לפעול בהתאם להוראות השר, גם כאשר החוק דורש מכם שיקול דעת עצמאי, אחרת – תודחו ממשרתכם. עמדת שפירה היא כי מסר זה אינו ראוי, וכי יש לאפשר לפקידי ציבור שעצמאותם נקבעה בחוק לפעול במנותק מלחצים פוליטיים, בהתאם לחוק", לשון התגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x