$
קריירה

מדוע גברים נשואים מרוויחים יותר מרווקים?

האם התפוקה של גברים נשואים גבוהה מזו של רווקים? מחקר של זוג כלכלניות בדק מדוע זוכים אנשי המשפחה לתוספת שכר

סוכנויות הידיעות 21:2721.03.11
עובדה ידועה בקרב המומחים היא כי גברים נשואים מרוויחים בממוצע יותר מרווקים העוסקים באותה עבודה. אפליה זו בקושי זוכה לתשומת לב מחוץ לכתלי האקדמיה.

 

התיאוריות שמנסות לענות כיום על השאלה מדוע נשואים מרוויחים יותר, מתמקדות בבת זוג הנמצאת בבית ומשחררת את הבעל ממטלות ביתיות הפוגעות בתפוקה שלו במקום העבודה. כמובן, ניתן לומר את אותו הדבר על נשים עובדות שבעליהן מנהלים את משק הבית. אך הממצאים הקיימים לא מעידים שגברים מרוויחים על תוספת זמן.

 

האם התפוקה של גברים נשואים גבוהה מזו של רווקים? הכלכלנים עדיין לא מצאו תשובה טובה לשאלה. חקירת הנושא הסתמכה על מידע מעורפל על תפוקה הקשור להגדרות תפקיד ולסקרי שכר המלאים בהנחות סטטיסטיות.

 

פה נכנסות לתמונה הכלכלניות נעמי פלדמן מאוניברסיטת בן גוריון ופרנצ'סקה קורנאליה מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון. השתיים בחנו קבוצה של עובדים שגברים אמריקאיים רבים יכולים להזדהות איתם בקלות: שחקני בייסבול מקצועיים.

 

אין ספק ששחקני בייסבול מקצועיים שונים מרובנו, אבל בכל זאת יש כמה נקודות דמיון. מנכ"לים, פוליטיקאים, יזמים ועורכי דין בכירים נוסעים לעתים קרובות, עובדים שעות ארוכות, משלשלים לכיסם תגמול נאה ומחזרים אחר הציבור בעזרת הישגיהם, בדומה לספורטאים.

 

האם התפוקה של גברים נשואים גבוהה יותר? האם התפוקה של גברים נשואים גבוהה יותר? צילום: shutterstock

 

חיפוש אחר תשובות באמצעות נתוני בייסבול

 

למרות שתפוקת רוב האזרחים אינה נגישה, כל אחד יכול למצוא באינטרנט נתונים מקיפים של כל שחקן בליגת בייסבול חשובה. השחקנים מחליפים תפקידים בקבוצה לעיתים רחוקות, כך שקל להשוות את התפוקה שלהם.

 

שחקני בייסבול. האוהדים מעדיפים שחקנים נשואים שחקני בייסבול. האוהדים מעדיפים שחקנים נשואים צילום: בלומברג

פלדמן וקורנאליה העריכו את ביצועי שחקנים נשואים בעזרת אותם נתונים סטטיסטיים. פרט למצב המשפחתי, המחקר בחן  גם את הגובה והמשקל של השחקן, הגיל שלו בעונה הראשונה, אם הוא שמאלי או ימני, ניסיון, מספר משחקים בעונה, עמדה בשדה ומנהלי קבוצה, בנוסף לנתוני החבטות והזריקות הרגילים. על פי תוצאות המחקר, השליש העליון של שחקני הבייסבול הנשואים הרוויחו 17%-20% יותר מהשליש העליון של השחקנים שעדיין יוצאים לדייטים. באשר לתפוקה, החוקרות לא מצאו סימנים מובהקים לקשר שלה לנישואים.

 

אם לשחקנים נשואים אין תפוקה גבוהה יותר, מדוע הם מרוויחים יותר? פלדמן וקורנאליה זוקפות זאת לזכות ערכים כמו יציבות, כישורי מנהיגות ופופולאריות. המחקר גילה שאוהדים נוטים להתקבץ סביב קבוצות ביתיות עם שחקנים נשואים רבים, מה שמשמח את בעלי הקבוצה, החותמים על משכורות השחקנים.

 

אבל האם ממצאים אלה מסבירים את "פרמיית הנישואים" לעובדים רגילים? בקושי. מאידך, פלדמן מסבירה שהממצאים האנקדוטיים, במיוחד מגברים, מאששים תיאוריה מיושנת. אולי הנישואים לא הופכים את הגברים לעובדים טובים יותר, אבל הנשים שלהם משפרות את מיומנויות המשא ומתן שלהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x