$
בארץ

שביתת העובדים הסוציאלים תימשך; עיני: אפסיק לייצגם מול האוצר

איגוד העובדים הסוציאלים דחה את ההסכם שהתגבש מול האוצר בגלל מבנה השכר המוצע ונושא עובדי העמותות

מיקי פלד 19:4720.03.11

איגוד העובדים הסוציאלים דחה היום (א') את ההסכם שהתגבש מול משרד האוצר למרות לחץ כבד מאוד מצד ראשי ההסתדרות, בהם היו"ר עופר עיני. המשמעות היא כי השביתה תימשך גם מחר. העובדים הסוציאלים דחו את ההסכם בגלל מבנה השכר המוצע ונושא עובדי העמותות.

 

 

עיני הודיע הערב לאיגוד העובדים הסוציאלים כי הוא יפסיק לייצגם מול האוצר, לאור הדחייה של ההסכם אליו הגיע עם המשרד. עתה יצטרך האיגוד להחליט מחדש על רשימת הדרישת ולהקים צוות משא-ומתן משלו, מהלך שצפוי לא רק להיות קשה במיוחד לעובדים הסוציאלים, אלא גם להאריך משמעותית את השביתה.

עיני. העובדים הסוציאלים יצטרכו לנהל לבדם את המו"מ מול האוצר עיני. העובדים הסוציאלים יצטרכו לנהל לבדם את המו"מ מול האוצר צילום: אוראל כהן

 

מעניין יהיה לראות איך יגיב משרד האוצר, שמצד אחד זו הזדמנות בשבילו להחליש את כוחו של עיני אם ייענה לחלק מהדרישות החדשות, ומצד שני דרישות שכאלו עשויות להביא לפריצה של דרישות חדשות מצד איגודים עובדים נוספים במגזר הציבורי. 

 

מכה תדמיתית לעיני

 

ראשי האיגוד וההסתדרות יצטרכו עתה להחליט מה יהיו הצעדים הבאים בהם ינקטו. בכל מקרה מדובר במכה תדמיתית קשה לעיני שבשעות האחרונות שם את כל יהבו על אישור ההסכם, וניסה לשכנע את חברי האיגוד הנמצאים מאז הבוקר בבית ההסתדרות בתל אביב.

 

בעת שדן היום איגוד העובדים הסוציאלים בהסכם להפסקת השביתה בת השבועיים, בבית ההסתדרות בתל-אביב, התקיימה מחוצה לו הפגנה של מאות עובדים סוציאליים המתנגדים להסכם.

 

גם אם ההסכם היה מאושר בישיבת הנהלת האיגוד, היה זה ברוב דחוק בלבד לטובתו של יו"ר האיגוד, איציק פרי. מהלך, כזה, איימו כמה מהעובדים הסוציאלים, עלול להוביל לפיצול האיגוד ולהקמתו של גוף חדש שיוביל את המשך המאבקים מול האוצר.

 

אחד מהעובדים הסוציאלים אמר ל"כלכליסט" כי "אם האיגוד ייאשר את ההסכם נעזוב אותו ואת ההסתדרות. אז עיני (יו"ר ההסתדרות, עופר עיני - מ"פ) ישאר עם עובדי הנמלים ודומיהם לאחר שאנחנו, העובדים החרוצים, האקדמאים, שהם הפנים הערכיות של ההסתדרות והאיגוד, נעזוב".

 

ההסכם בין האוצר לעובדים הסוציאליים, אותו דחו היום, קובע כי העובדים יקבלו תוספת שכר דיפרנציאליות של כ-25% בממוצע. ההעלאה בשכר כוללת תוספת של 1,100 שקל לכל עובד שתיפרס על-פני 4 פעימות ותוספת של 7.25% שתינתן עד סוף 2013, מענק חד-פעמי של 2,000 שקל והטבות נוספות עליהם הוסכם בנובמבר בין ההסתדרות והאוצר לכלל עובד המגזר הציבורי. תמורת זה, יוסיפו העובדים הסוציאליים שעה וחצי עבודה בשבוע.

 

אחת מהפגנות העובדים אחת מהפגנות העובדים צילום: ישראל יוסף

 

רבים מהעובדים הסוציאליים כועסים מאוד על ראשי האיגוד שלהם, שכן למעלה משנה אלה מוסרים להם שיתכוננו למאבק ארוך וממושך לשם שינוי מהותי בשכר, כך ששכר היסוד יעלה אל מעל למינימום והגידול בשכר בעת העלאה בדרגות, ותק ותפקיד יהיה משמעותי יותר, כך שלעובד הסוציאלי יהיה אופק כלכלי של העלאה בשכר. שינוי שכזה לא מופיע בהסכם המתגבש.

 

בנוסף, כולל ההסכם שכר בסיס לעובדי העמותות הפרטיות, בהן מועסקים כ-5,000 עובדים סוציאליים. אלה ישתכרו שכר של 7,100, הכולל שכר של 6,000 שקל לאחר חתימת ההסכם ו-1,100 שקל נוספים בדומה לעובדים הסוציאליים במגזר הציבורי. כמו כן, ההסכם קובע כי שכרם של עובדי העמותות יעודכן בהתאם לזה של עובדי המגזר הציבורי. למרות זאת, רבים מהמתנגדים להסכם דורשים שלא להסתפק במנגנון ממשלתי לאכיפת העלאות השכר בעמותות, אלא להחיל צו הרחבה, שייתן משנה תוקף משפטי להעלאת השכר ויאפשר לעובדים בעמותות לתבוע יותר בקלות מעסיקים שיפרו אותו.

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני מסר בתגובה: "הודעתי לחברי האיגוד כי השגתי עבורם את התוצאה הטובה ביותר שניתן היה להשיג על-פי דרישותיהם. יחד עם זאת אני מכבד את ההחלטה הדמוקרטית של האיגוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x