$
מוסף כלכליסט 17.3.11

"תאר לעצמך שימצאו נפט או גז. ערך המניות שלך יעלה"

חודש לפני הגילוי בתמר, רציו ניסתה לשכנע את שוקרון שכדאי לו להמתין שיימצא גז

ענת רואה 10:4317.03.11

בערעור שהגישה השבוע לבית המשפט העליון נגד ההחלטה לבטל את הבוררות טוענת רציו ששוקרון מונע רק משיקולים כלכליים. לטענתה, הבוררות הוגבלה מראש ל־6 מיליון שקל, ובמועד חתימת הסכם הבוררות היה ברור לשני הצדדים כי זכותו של שוקרון לקבל 15% היא "זכות בעלת שווי זניח".

 

בערעור

מפורט כי בינואר 2009 דווח על מציאת גז טבעי בתמר, וכי מאחר שלשותפות רציו "קיר משותף" עם קידוח תמר, שווייה הושפע מכך בשיעור אדיר. שוקרון, לדברי רציו, הבין כי "עשה מקח טעות כשהסכים ששווי ה־15% שלו ייקבע לפי ערכו במועד חתימת הסכם הבוררות", ולכן פעל לבטל את הסכם הבוררות תוך שהוא נתלה במעורבות מאיר אברג'יל.

 

ואולם, בידי "מוסף כלכליסט" נמצאים תמלילי ישיבת הבוררות שהתקיימה חודש ימים לפני גילוי מאגר הגז בתמר, כששווייה של רציו היה עדיין נמוך מאוד, ובהם הציגה רציו גרסה שונה לגמרי. באותה ישיבה, מ־4 בדצמבר 2008, נחקר שוקרון על ידי אלי זהר, בא כוחה של רציו. שוקרון החל להתלונן שהוא "הפסיד 6 מיליון שקל", ועו"ד זהר אמר לו: "עוד לא הפסדת. יש לך 15% בחברה, אולי ימצאו גז ונפט".

 

שוקרון: "זה גרושים, גרושים. כמה זה? 200 שקל או משהו כזה".

 

זהר: "אבל תאר לעצמך שהיום ימצאו נפט, אז מה יהיה? (...) כל מה שאמרו זה שהמניות האלה ערכן יעלה. אז הוא יעלה השנה, בשנה הבאה, בעוד שנתיים או בעוד שלוש".

 

בהמשך אמר שוקרון: "קצת סימנים, קצת ריח של גז, והכל ישתנה", וזהר השיב לו: "אז אולי תכסה את ההשקעה, והכל יהיה בסדר".

 

הדברים מלמדים כי חודש לפני גילוי מאגר הגז בתמר עמדתה של רציו היתה כי ה־15% שייכים לשוקרון, ואם יתגלה גז - הוא ירוויח מכך. בפועל, כאמור, לאחר גילוי הגז רציו התנערה מהדברים.

 

אגב, גם הבורר עו"ד אסף ברם הבהיר באותה ישיבה כי התביעה של שוקרון עומדת אמנם על 6 מיליון שקל, אך התייחס למניות כבלתי קשורות לתקרה זו ואמר לו כי "בנוסף", ייתכן שיימצא גז וערכן של המניות יעלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x