שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האוצר הקפיא מכסות ליצרני חשמל סולאריים

השר לנדאו: "מדובר בסיכול ממוקד של התחום הסולארי". יזמים: "השוק הסולארי פשוט מת"

רויטל חובל 16:4414.02.11

טלטלה נוספת בעתיד הענף הסולארי. משרד האוצר הקפיא אתמול את אישור התעריף לתחנות כוח סולאריות גדולות שאישרה לפני חודש רשות החשמל. התירוץ היה סעיף בחוק אנרגיות מתחדשות שדורש בחינה של הממשלה בעתיד הסולארי לאחר שאושר ייצור חשמל סולארי בהיקף של 500 מגה ואט.

 

היום

התכנסה ועדת השרים לאנרגיות מתחדשות לראשונה. את הדיון ניהל שר התשתיות עוזי לנדאו במקום ראש הממשלה נתניהו. לדיון הובאה הצעת המחליטים של משרד התשתיות שלא לאשר מכסות סולאריות נוספות עד שנת 2020.

 

במשרד התשתיות ובמשרד האוצר חוששים מעליית תעריפי החשמל בשיעור הנאמד ב-20% כתוצאה מהענקת התמריצים לייצור חשמל סולארי. לפני חודש פרסמה רשות החשמל את התעריפים שיאפשרו הקמת תחנות כוח סולאריות גדולות (בהיקף של למעלה מ 10 מגה ואט). לאחר שימוע ציבורי הוחלט כי התעריף להקמת תחנת כוח סולארית עד 60 מגה ואט יעמוד על 1.05 שקל לקילו ואט שעה, בעוד שהתעריף לייצור חשמל מתחנה סולארית גדולה מ-60 מגה ואט יעמוד על 99 אגורות לקילו ואט שעה. בשוק קיבלו את התעריף באכזבה וטענו כי מדובר בתעריף נמוך ביחס לתעריפים הנהוגים בעולם.

 

בסופו של דבר הוחלט לא לאמץ את ההחלטה, אולם העתיד הסולארי צפוי לעלות לדיון בממשלה בקרוב ועד אז לא ברור עתיד הענף, כאשר האפשרות להקים תחנות כוח סולאריות מוקפאת. זאת ועוד, כאשר המכסות הנוספות להקמת שדות סולארים בינוניים (עד 10 מגה ואט) ומתקנים סולאריים על גגות קרובות למיצוי עד תום.

 

מנהלת מינהלת אנרגיה מתחדשת במועצה האזורית חבל אילות, דורית בנט, אמרה ל"כלכליסט" בתגובה כי "החוק מאפשר לממשלה לדון בהקצאת תעריפים נוספים במקרה של אישור 500 מגה ואט. עכשיו משרד האוצר הקפיא הכל והבהיר שרשות החשמל לא תנהל את המדינה. צריך לזכור שעם קידום התוכנית להתייעלות אנרגטית צריכת החשמל תרד וכך חשבון החשמל יירד. קידום אנרגיות מתחדשות צריך להיות תהליך משולב עם התייעלות אנרגטית. ועם כל הכבוד להיסטריה מגילויי הגז, יש לדאוג גם לייצור אנרגיות מתחדשות וירוקות בכל ארץ ובעיקר בפריפריה".

 

בשבוע הבא ייפתח הכנס השנתי לאנרגיות מתחדשות באילת שמקימה המועצה האזורית אילת אילות, שם היו אמורים להציג את התעריפים החדשים ולדון בהקמת תחנות כוח סולאריות, אולם כרגע נדמה שעד שיוחלט אחרת, השוק הסולארי עומד במקום.

 

יזמים בשוק אמרו ל"כלכליסט" כי "מדובר בגזרת כליה על הענף הסולארי. השוק הסולארי פשוט מת".

 

במשרד התשתיות מציינים כי הצעת המחליטים נועדה להסיר חסמים ולאפשר את ביצוע החלטת הממשלה שקבעה יעד של 10% יצור חשמל מאנרגיה מתחדשת עד שנת 2020.

 

בתגובה לסיקול האוצר את מכסת ה 500 מגה ואט לתחנות כוח סולאריות אמר השר לנדאו כי "מדובר בסיכול ממוקד של התחום הסולארי על ידי האוצר לאחר שנציגיו היו שותפים מלאים בפרסום ההסדרה לשימוע לפני יותר מחצי שנה ובאישור ההסדרה רק לפני מספר שבועות. כדאי ששר האוצר יבדוק את פעילות פקידיו הסותרים את מדיניות הממשלה".

 

נציג האוצר הציג נתונים לפיהם לא ניתן להצדיק טכנולוגיה שמחירה גבוה מ-40 אגורות לקוט"ש. (העלות הממוצעת לייצור חשמל קונבנציונאלי הינה 28.66 אגורות לקוט"ש, כאשר העלות הממוצעת מפליטת מזהמים הינה 12 אגורות לקוט"ש. סך העלות האלטרנטיבית לייצור באנרגיה מתחדשת הינה 40 אגורות לקוט"ש).

 

בתגובה אמר השר לנדאו כי: "שתי זרועותיו של משרד האוצר מכות זו את זו. בעוד אגף החשב הכללי מקדם, יחד עם משרד התשתיות, הקמת תחנות תרמו סולאריות במכרז אשלים, אגף התקציבים באוצר, בשיתוף רשות החשמל, מעכב ולמעשה תוקע את ההסדרה, שנקבעה לפני כשלושה שבועות באיחור של כמעט 10 חודשים!"
בטל שלח
    לכל התגובות
    x