$
בארץ

נמל חיפה יקלוט אוניות שלא הצליחו לפרוק מטענים במצרים עקב המהומות

בנמל חיפה עגנה השבוע אוניית נוסעים גדולה שלא נכנסה לנמל אלכסנדיה. צים הודיעה כי הפעילות בקווים שלה אינה נפגעת כיוון שהם אינם עוברים בנמלי מצרים

נעמה סיקולר 17:4803.02.11

אוניות שלא יוכלו לפרוק מכולות בנמלי מצרים יופנו לנמל חיפה ויבצעו את פעולת ה"שטעון" שם, כך הודיע היום (ה') נמל חיפה על רקע המהומות במצרים שמשבשות את הפעילות בשלושה נמלים מרכזיים שם - אלכסנדריה, פורט סעיד ונמל דמיאת.

 

נמלי מצרים הם נמלי "שטעון" - "HUB", נמלים
המשמשים פלטפורמה להעברת מטענים לנמלים במדינות אחרות ואינם בדרך כלל היעד הסופי של הסחורה. לנמלים המרכזיים הללו מגיעה סחורה ממדינות המזרח הרחוק, אירופה ומארה"ב ומשם עושה את דרכה באוניות קטנות יותר למדינות אגן הים התיכון, בהן גם לישראל. כפי שנחשף הבוקר ב"כלכליסט", השיבושים עצרו בימים האחרונים הגעת סחורה לישראל. היקף הסחורות המוערך שמגיע לישראל דרך נמלי מצרים עומד על כ-200 מיליון דולר בשבוע.

 

נמל חיפה קיבל ביממה האחרונה פניות לבצע פעולות שטעון כנמל HUB עבור מכולות שהיו אמורות לעבור הליך דומה בנמל בפורט סעיד במצרים. במסגרת הסטה זו של קווי ספנות יגיעו לחיפה כבר ביומיים הקרובים שתי אוניות של חברת הספנות YANG MING. כל אחת מהן תפרוק בין 900 ל-1,000 מכולות, שיועמסו בשבוע הבא על ליינר (אוניית קו גדולה).

 

מהנמל נמסר כי נענו לפנייה כחלק מהשאיפה להפוך לשחקן משמעותי ותחרותי באגן הים התיכון עם פעילות משמעותית בתחום השטעון.

 

במהלך השבוע גם עגנה בנמל חיפה זמן ארוך מהצפוי אוניית נוסעים מפוארת למשך יומיים כשעל סיפונה 3,000 תיירים וכ-1,000 אנשי צוות, זאת לאחר שפסחה על כניסה לנמל אלכסנדריה.

 

במקביל דיווחה היום צים כי המהומות במצרים לא פגעו בפעילותה כיוון שהיא לא מבצעת "שטעון" בנמלי מצרים. מנהל אזור ישראל והמזרח הקרוב בצים, שי באב"ד, מסר: "צים מפעילה שני קווים ישירים בתדירות שבועית מנמלי המזרח הרחוק לנמלי ישראל, ואינה משטענת סחורות דרך נמלי מצרים כפי שעושות חלק מחברות הספנות האחרות, ועל כן ממשיכים שירותיה לפעול כסדרם וללא כל הפרעה". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x