$
מוסף 16.12.10

"אהיה בכנסת או בחברה משלי"

גיורא איילנד: "בעולם הפוליטי הנראות היא 80% והמהות היא 20%. בעסקים הפרופורציות הפוכות - 80% זה אם אני מרוויח או מפסיד, ורק בסוף זה איך אני נראה"

דיאנה בחור-ניר וסיון איזסקו 11:1016.12.10

רגע לפני שהצטרף לגבעות עולם עמד גיורא איילנד באור הזרקורים כראש ועדת הבדיקה הצבאית לאירועי המשט לעזה. בסופה פרסם דו"ח נוקב ומפורט שבו מנה שלל פגמים בקבלת ההחלטות בצבא ובמערכת המדינית, ומתח ביקורת, בין השאר, על הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ומפקד חיל הים.

 

זה תפקיד שנראה

כמו מתכון בטוח לשרוף את עצמך.

"יש שגיאות הגיוניות ויש שגיאות שאסור לעשות, ובדו"ח הצבעתי על חלק מהשגיאות שאסור לעשות. זאת נקודה עדינה, ואתה צריך להיות נקי בשאלה אחת: כשאתה כותב על משהו שלא היה בסדר, מה עשית עם זה כשאתה היית בתפקיד?".

 

נשארו לך חברים במערכת, אחרי דו"ח המשט?

"רוב נשואי הביקורת חושבים שהדו"ח היה ענייני ומקצועי. יש כאלה שאינם מרוצים, אבל אני לא חושב שהוא שרף אותי".

התמודדות מורכבת אחרת שלו עם גורמי כוח התנהלה בימי ההתנתקות. איילנד מונה ליו"ר המועצה לביטחון לאומי לאחר החלטת שרון על ההתנתקות, אך הוביל את הוצאתה לפועל - בצלו של פורום החווה. "היה לי קשה עם מאזני הכוחות בלשכת שרון. לא ידעתי להתמודד עם פורום החווה. לא הייתי חסר השפעה, אבל לא השפעתי כפי שחשבתי שאני יכול להשפיע".

 

קליקות כמו פורום החווה קיימות גם בעולם העסקי.

"אבל יש הבדל - בעולם הפוליטי הנראות היא 80% והמהות היא 20%. בעסקים הפרופורציות הפוכות - 80% זה אם אני מרוויח או מפסיד, ורק בסוף זה איך אני נראה".

 

אילו תחומים בעולם העסקי נראים לך מבטיחים?

"יש בישראל שלושה תחומים שבהם רמת הרווח גדולה, אבל גם הלחצים, האינטרסים והרגולציה - התקשורת והסלולר, ביטחון ואנרגיה. היום אני נמצא בשניים משלושת התחומים האלה".

 

ומה הפנטזיה העסקית שלך?

"אם אמשיך במסלול הזה, ארצה חברה משלי, שאותה אנהל כמו שאני רוצה. אני עדיין לא יודע במה היא תעסוק".

 

ואם לא תמשיך במסלול העסקי, הפנים לפוליטיקה? כבר הבהרת שאתה ממוקם פוליטית במרכז וימינה, אבל דחית את ההצעות שקיבלת עד כה.

"ניסיתי לשכנע אתכם שאני נורא מבין בכלכלה... המומחיות שלי היא הממשק בין המדיני לצבאי ואני רוצה להשפיע בתחום. בפוליטיקה לא רציתי להיות - תראו איזה עליהום יש על כל יוצא צבא חדש שמצטרף. ולא חייבים להיות שרים. אם אהיה בפוליטיקה, אראה בכנסת מרחב פעולה נכון".

 

אז תיכנס או לא?

"אין לי עור מספיק עבה לזה, אבל זה כן מושך אותי. זה בכל פעם עולה ויורד. אם עוד ירצו אותי לקראת הבחירות הקרובות, אני לא פוסל את האפשרות".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x